صفحه اصلی
شبکه های اجتماعی
yahoo google aparat twitter facebook
audio
upload

ابزارک ها

ابزارک

نویسنده: پیام فضلی نژاد

۴ ماه پس از بازگشت جان کین سفر یک نظریه پرداز انگلیسی دیگر از اول اسفند ۱۳۸۳ و در آستانه رقابت های نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به ایران آغاز شد؛ سفر جان هیک، احیاگر اندیشه «پلورالیسم دینی» در قرن بیستم به دعوت رسمی محمد علی ابطحی، معاون حقوقی- پارلمانی رئیس جمهور خاتمی و رئیس موسسه گفت وگوی ادیان.۲۶۶ جان هیک مثل کین هم با عبدالکریم سروش رابطه ای دیرین داشت و هم با سیدحسین نصر تعامل سیاسی نزدیکی برقرار کرد؛ چنان که به هر دوی آنان برای ساخت «قرائت کثرت گرا (پلورالیستیک) از اسلام» مشاوره می داد۲۶۷ و یکی از الزامات «طرح خاورمیانه بزرگ» نیز تغییر نظام سیاسی ایران از همین مسیر بود.۲۶۸ در کشاکش همین ملاقات ها، هفته نامه انگلیسی نیواستیتسمن روز ۲۵ بهمن ۱۳۸۳ ویژه نامه ای را تحت عنوان «ایران: هرآنچه را می خواهید حالا بدانید »منتشر کرد و گای دینمور نوشت: «واشنگتن درباره حمله نظامی به ایران دچار سردرگمی شده، اما بهترین راه حل، فروپاشی حکومت جمهوری اسلامی از درون است. کاندولیزا رایس به دنبال یک فرآیند طولانی فرسایش رژیم ایران است که با حمایت مخالفان رژیم ایران آغاز می شود.» پرسش اصلی نیواستیتسمن این بود: چه کسانی امید آمریکا در ایران برای اجرای پروژه «فروپاشی از درون» هستند؟ یک ماه بعد ری تکیه و کنت پولاک از تئوریسین های برجسته شورای روابط خارجی آمریکا با چاپ مقاله ای در فصلنامه سیاست خارجی پاسخ این سوال را دادند. آنان در مقاله«همان عملگراهای خوب» به پیروی از ریچارد رورتی سرمایه گذاری ایالات متحده روی «سیاستمداران پراگماتیست» در ایران را توصیه کردند و در یک کلام نتیجه گرفتند:
عملگراهای جمهوری اسلامی، همان کسانی هستند که آمریکا را از حمله به ایران بی نیاز می کنند.۲۶۹
پایان سال ۱۳۸۳ با جنجالی بزرگ رقم خورد. در فضایی که هر لحظه دولت آمریکا مصوبه های جدیدی را برای حمایت از اصلاح طلبان با هدف «تغییر حکومت جمهوری اسلامی» از تصویب کنگره و سنا می گذراند، آقای اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که او را سمبل «سیاستمداران عمل گرا» می نامند، در مصاحبه اختصاصی با روزنامه یو. اس. ای تودی سفر مقامات بلندپایه ایالات متحده به ایران مانند مسئولان کمیته روابط خارجی سنای آمریکا را بلامانع خواند:
آنها می توانند بیایند. ما مخالفتی نداریم. اگر قرار است دیداری جدی صورت بگیرد، ما انتظار داریم اقدامی که تایید کننده حسن نیت آمریکایی ها باشد ببینیم. این می تواند نقطه آغاز خوبی باشد.۲۷۰
واپسین روزهای خرداد ۱۳۸۴ پیش از برگزاری نهمین انتخابات ریاست جمهوری مایکل ایگناتیف، رهبر لیبرال های پارلمان کانادا و از دستیاران آیزایا برلین با ورود به تهران در مقام یک مشاور سیاسی کنار حزب کارگزاران ایران قرار گرفت و با چهره های برجسته تکنوکرات و پراگماتیست جناح اصلاح طلب ملاقات های مفصلی کرد.۲۷۱ آخرین فیلسوف امنیتی که شهریور ۱۳۸۴ پس از شکست اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری پا به تهران گذاشت، یکی از همکاران برجسته جان کین و جان هیک یعنی پروفسور تیموتی گارتن اش بود؛ یکی دیگر از دستیاران آیزایا برلین و نظریه پرداز اینتلیجنس سرویس انگلستان.۲۷۲ گارتن اش در ایران کم حاشیه تر اما پیچیده تر از دو انگلیسی دیگر به شمار می آمد و گرچه در روزهای مرگ گفتمان اصلاحات آخرین فیلسوفی بود که وارد تهران شد، اما اولین کسی بود که اصلاح طلبان پس از دوم خرداد ۱۳۷۶ تاکتیک هایش را به محک آزمون گذاشتند.
اصلاح طلبان پس از شکست های پیاپی انتخاباتی و برای خروج از «بحران استراتژیک» غیر از این هفت فیلسوف غربی دست به دامن کارگزاران اروپایی «جنگ نرم» نیز شدند تا در کنار پیشبرد برنامه بازسازی معرفتی، پروژه شکست خورده کسب «اقتدار سیاسی» و «سرمایه اجتماعی» خود را احیاء کنند، چون از نگاه حجاریان «اقتدار معرفتی» و «قدرت سیاسی» مکمل یکدیگر به شمار می رفتند. کیان تاجبخش، نماینده بنیاد جامعه باز و از کارشناسان جرج سوروس که با سیدمصطفی تاج زاده رفاقتی نزدیک داشت و سرانجام در میان رابطان آمریکا رکورددار «بازداشت موقت» در ایران شد، اسفند ۱۳۸۳ یوپ ون دنبرگ، رئیس مجلس سنا و رئیس سازمان شهرداری های هلند را به تهران آورد.۲۷۳ او با مشارکت رامین جهانبگلو در اردیبهشت ۱۳۸۴ زمینه سفر آگنش هلر، آدام میچنیک و الکساندر اسمولار از رهبران سلسله کودتاهای مخملی اروپای شرقی را مهیا ساخت.۲۷۴ (تاجبخش نخستین بار هنگام حوادث ۱۸ تیر ۱۳۷۸، یک بار دیگر پس از اعترافات جهانبگلو در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۶ و سومین بار نیز روز ۱۸ تیر ۱۳۸۸ در پی شکست «کودتای سبز» بازداشت شد.) همزمان با حضور رهبران فروپاشی اروپای شرقی، فرح کریمی نماینده حزب سبزها در پارلمان هلند روز ۹ اردیبهشت به دعوت رسمی دولت اصلاحات و با پوشش دیپلماتیک برای یک رشته از رایزنی های محرمانه با اصلاح طلبان از آمستردام به ایران آمد.۲۷۵ کریمی که در دهه ۱۳۶۰ عضو شاخه نظامی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) بود، از ابتدای دهه ۱۳۸۰ با روزنامه ایران ارتباط و همکاری داشت. وی در این سفر با رجبعلی مزروعی (مشاور اقتصادی رئیس دولت اصلاحات و نماینده مجلس ششم) و دیگر مدیران انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران دیدار کرد. همچنین به ملاقات طولانی با سعید حجاریان و رهبران حزب مشارکت ایران رفت. حاصل این دیدارها، توافقنامه ای برای برگزاری یک کارگاه آموزشی «مبارزه مدنی» در آمستردام بود. همه این رایزنی ها برای عبور اصلاح طلبان از بحران با برگزاری انتخابات سوم تیر ۱۳۸۴ به شکست کشید. حالا، کابوس «بازگشت اصول گرایی» یقه خیلی ها از سیدمحمد خاتمی در ایران تا ولی رضا نصر در کاخ سفید را چسبیده بود.


 • تاریخ ارسال: ۹:۰۱ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۷
 • چاپ این مطلب
 • تعداد بازدید: 3,023
 • بدون نظر
 • گزارش!

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.مستضعفین تی وی

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

فیس بوک تویتر گوگل پلاس افسران ایمیل چت

نظرسنجی

آیا شما عملکرد دولت حسن روحانی در حل معظلات اقتصادی را مثبت ارزیابی می کنید؟

 • خیر (94%٬ 409 رأی)
 • بله (6%٬ 28 رأی)

تعداد رأی دهندگان: 437
[ آرشیو نظرسنجی ]

Loading ... Loading ...

خبرنامه

برای اطلاع از به روزرسانی‌ها و دیگر اخبار مرتبط با سایت، در خبرنامه اینترنتی ما عضو شوید. توضیحات بیشتر...
پس از ارسال، پیامی به پست الکترونیک شما فرستاده می‌شود که باید روی لینکی که در پیام موجود است کلیک کرده تا عضویت شما قطعی گردد.

سامانه پیام کوتاه

جهت عضویت در سامانه پیام کوتاه بچه‌های قلم، عدد 22 را به شماره 30007227001212 ارسال نمایید.

 • آ – العالم
 • آ- پرس تی وی
 • ادواردو
 • برهه
 • پایگاه اینترنتی هیئت جوادالائمه علیه السلام
 • تا شهدا، با شهدا
 • تبیان مهدویت
 • سایت اختصاصی شهید "احمد کاظمی"
 • عمارنامه

به " بچه‌های قلم" امتیاز دهید.