صفحه اصلی
شبکه های اجتماعی
yahoo google aparat twitter facebook
audio
upload

ابزارک ها

ابزارک

نویسنده: پیام فضلی نژاد
دوست عزیزم! این نمایش عظیم و تشویش انگیز که آغاز می شود، یکی از »وسوسه های غرب« است.
آندره مالرو؛ جنگ شوالیه های ماسون

 

یک «شوالیه» با زرهی طلایی و کلاه خودی که پری سفید رنگ داشت، سوار بر اسبی قهوه ای. این نقاشی از ادوارد دانته به دیوار اتاق کار رئیس کل سرویس جاسوسی فرانسه آویخته بود. درون مایه نقاشی، تمثیلی رازآمیز از «جنگ شوالیه ها» به نظر می آمد که وقتی کنت الکساندر دمارانش پشت میز کارش می نشست، می خواست از ورای آن دیده شود.۱ البته، این جاسوس کهنه کار فرانسوی خود را شایسته تر از دیگر همتایان غربی اش برای قرار گرفتن در قاب نقاشی دانته می دید. دست کم اینکه در مقام دیرپاترین رهبر اطلاعاتی غرب، هم ملقب به لقب اشرافی کنت بود، هم عضو بلندپایه کلوب سری بیلدربرگ۲ و نیز مانند خود دانته یک شوالیه فراماسون.۳
دمارانش در عصر جنگ سرد از تئوریسین های عملیات «بی ثبات سازی سیاسی» و مخفی ترین مقام امنیتی بلوک غرب به شمار می رفت. او را با اسم مستعار میل فوی صدا می زدند که نام نوعی شیرینی فرانسوی عجیب است. در دوران ریاست ۱۱ ساله اش بر سرویس جاسوسی فرانسه، هیچ گاه مصاحبه مطبوعاتی نکرد؛ هیچ عکسی از چهره اش منتشر نشد و حتی کسی او را در همایش های سیاسی یا ضیافت های رسمی ندید. در سه مرحله نقشی تاریخی علیه ایران ایفاء کرد: یکی از سال ۱۳۵۱ که «مشاور ویژه شاه» بود و برای اجرای «پروژه نفوذ به درون جامعه شیعی» به تاسیس یک شبکه اطلاعاتی بزرگ در مساجد ایران پرداخت.۴ دیگری، طراحی نقشه ترور و ربودن امام خمینی(ره) در ایتالیا و سپس قم.۵ بار آخر، دو سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی وقتی به دیدار رئیس جمهور آمریکا رفت تا «عملیات سری پشه مالاریا» را برای براندازی «اسلام انقلابی» به او پیشنهاد دهد؛۶ چه اینکه دمارانش تنها رئیس در میان رؤسای سازمان های جاسوسی غرب بود که در ۵ ماه منتهی به انقلاب اسلامی، لحظه به لحظه امام را در فرانسه تعقیب کرد و شخصیت مبارز ایشان را از نزدیک می شناخت. او نه تنها سریع تر و صریح تر از همه گفت «این بار دشمن ما مذهب است» بلکه «جنگ جهانی چهارم» را نبرد نهایی «شوالیه های صلیبی با مسلمانان اصول گرا» خواند.
رئیس سرویس جاسوسی فرانسه صحنه های آغازین این نبرد را از نزدیک در ایران دید. در شش ماه منتهی به انقلاب اسلامی، او شش بار شاه را در تهران ملاقات کرد. سه بار پیاپی، دو هفته بعد از کشتار ۱۷ شهریور. دو بار، دو روز پس از سقوط دولت جعفر شریف امامی و ششمین بار، در دی ماه ۱۳۵۷ دیداری طولانی با او در کتابخانه کاخ نیاوران داشت تا گزارش جاسوسی از فعالیت های سیاسی امام خمینی(ره) در نوفل لوشاتو را به اطلاعش برساند.۷ دمارانش روز ۱۶ مهر ۱۳۵۷ طرحی فوری را برای اخراج امام از فرانسه به تصویب رئیس جمهور ژیسکاردستن رساند، اما به مرحله اجرا نرسید.۸ سپس یک روز بعد نقشه ای برای انتقال امام به ایتالیا و ترور ایشان در حین سفر کشید. پس از موافقت دولت فرانسه، آغاز این عملیات فوق سری به سازمان ضدجاسوسی ایران ابلاغ شد، اما آن هم ناکام ماند.۹ او از شاه درباره دلایل جلوگیری از اجرای طرح هایش می پرسید، اما جواب دقیقی نمی شنید، چون «اعلی حضرت کاملاً درهم شکسته و فرسوده بودند»، درست مثل نظام سلطنتی. پس از پایان آن دیدار طولانی هر دو مایوس به نظر می آمدند.
آخرین ملاقات کنت با شاه در تهران، حتی نزدیک بود به قیمت جانش تمام شود. وقتی نیمه شب از محاصره تانک های گارد سلطنتی در کاخ نیاوران بیرون آمد، سیل جمعیت مردم در خیابان ها غافلگیرش کرد. چند پست بازرسی حکومت نظامی به ماشین حامل رئیس سرویس جاسوسی فرانسه ایست دادند و در یکی از پست ها ناگهان سرباز جوانی مسلسل را درست روی شقیقه دمارانش گذاشت و دلیل رفت وآمدش در شهر را پرسید، اما سرانجام توانست از معرکه بگریزد.۱۰ در مسیر رفتن از منطقه شمیران تا فرودگاه مهرآباد، دمارانش با دیدن سیل انقلابیون، مدام معمایی قدیمی را در ذهنش مرور کرد: «اسلام گرایان چه زمانی جهاد خود را علیه غرب آغاز می کنند؟»11 این معما از ۵ سال پیش مغزش را می خورد. در نگاه او، همین صحنه های انقلاب اسلامی ایران بذر «جنگ جهانی چهارم» را می پاشید؛ همان «جهاد شیعه علیه غرب» یا «جنگ شمال و جنوب» که دمارانش در توصیفش می نویسد:
در این مهلک ترین «جنگ عقیدتی تاریخ» که دورنمای عینی «پایان تمدن غربی» را به ما نشان می دهد، چیزی هولناک تر از گلوله آتش زای «امام خمینی» وجود ندارد. ممکن است همه جا طعمه این حریق شود.۱۲
او امام را بهتر از دیگر روسای سرویس های جاسوسی بلوک غرب می شناخت. با سعدون شاکر، رییس سازمان امنیت عراق که مسئول مستقیم حفاظت از امام در نجف بود، رفاقت و آشنایی دیرین داشت و شاکر، گزارش جزئیات روحیات و روابط امام را نزد دمارانش می فرستاد.۱۳ براساس تحلیل او، حضور امام در بخش شیعی نشین عراق، خطر بزرگی علیه حزب بعث محسوب می گشت و یک بار به صدام حسین پیغام فرستاد :
هوشیار باش! هیچ چیز خطرناک تر از جنگلی که آتش گرفته باشد، نیست. [امام] خمینی مرزهای فکری را درمی نوردد.۱۴
صبح سوم اسفند ۱۳۵۷ کنت دمارانش برای حضور در جلسه ای فوری و سری با محمدرضا پهلوی سوار بر جمبوجت شخصی اش پاریس را به مقصد مراکش ترک کرد.۱۵ حالا، ۱۱ روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی که عدم پیش بینی آن چون یک «فاجعه اطلاعاتی» و زلزله ای مهیب سرویس های جاسوسی غرب را می لرزاند، در مسیر پرواز تا فرودگاه مراکش، پاسخ آن «معمای قدیمی» را می دانست؛ مثل خیلی های دیگر. گرچه در آن روزها فقط نگران نخستین پیامد «جنگ جهانی چهارم» بود، یعنی از دست رفتن یک کارگزار دیگر بلوک لیبرال سرمایه داری که پس از سقوط شاه به او پناه داد. برای همین، بی درنگ سراغ ملک حسن دوم رفت و مدعی شد که مسلمانان تندرو در پی ترور پادشاه مراکش یا دزدیدن خانواده اش هستند. بنابراین، خاندان سلطنتی ایران باید خیلی سریع به جای دیگری بروند. حسن پس از ملاقاتی طولانی این پیشنهاد را پذیرفت و دمارانش نیز محمدرضا پهلوی را قانع به ترک مراکش کرد.۱۶ پایان تلخ ششمین دیدارش با شاه مخلوع نیز رقم خورد؛ از قضاء در سالگرد کودتای سوم اسفند و روز به قدرت رسیدن رضاخان. هنوز تا کلید خوردن پروژه رئیس سرویس جاسوسی فرانسه برای «بی ثبات سازی سیاسی ایران» با تکیه بر «استراتژی جنگ های علم» دو سال باقی مانده بود.


 • تاریخ ارسال: ۲:۱۹ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۰/۱۱/۲
 • چاپ این مطلب
 • تعداد بازدید: 3,985
 • بدون نظر
 • گزارش!

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.مستضعفین تی وی

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

فیس بوک تویتر گوگل پلاس افسران ایمیل چت

نظرسنجی

آیا شما عملکرد دولت حسن روحانی در حل معظلات اقتصادی را مثبت ارزیابی می کنید؟

 • خیر (94%٬ 409 رأی)
 • بله (6%٬ 28 رأی)

تعداد رأی دهندگان: 437
[ آرشیو نظرسنجی ]

Loading ... Loading ...

خبرنامه

برای اطلاع از به روزرسانی‌ها و دیگر اخبار مرتبط با سایت، در خبرنامه اینترنتی ما عضو شوید. توضیحات بیشتر...
پس از ارسال، پیامی به پست الکترونیک شما فرستاده می‌شود که باید روی لینکی که در پیام موجود است کلیک کرده تا عضویت شما قطعی گردد.

سامانه پیام کوتاه

جهت عضویت در سامانه پیام کوتاه بچه‌های قلم، عدد 22 را به شماره 30007227001212 ارسال نمایید.

 • آ – العالم
 • آ- پرس تی وی
 • ادواردو
 • برهه
 • پایگاه اینترنتی هیئت جوادالائمه علیه السلام
 • تا شهدا، با شهدا
 • تبیان مهدویت
 • سایت اختصاصی شهید "احمد کاظمی"
 • عمارنامه

به " بچه‌های قلم" امتیاز دهید.