صفحه اصلی
شبکه های اجتماعی
yahoo google aparat twitter facebook
audio
upload

ابزارک ها

ابزارک

توضیح: این مطلب طنز بوده و کنایه ای است به دیپلمات هایی که فکر می کنند همه چیز (حتی ظلم ظالم و استکبار مستکبر) را می شود با نگاه و لبخند دیپلماتیک حل و فصل نمود.

آقا جان سلام!
راستش خیلی وقت بود که می خواستم چند کلمه خودمانی با شما درد دل کنم. نمی دانم! شاید هر کس دیگر غیر از شما بود، از کلمه درد دل استفاده نمی کردم. شاید صراحتا می گفتم می خواهم چند خط انتقاد کنم، گله کنم یا یک چیزی توی همین مایه ها! اما خب چه کنم که احترام شما خیلی واجب است و الان هم که دارم این حرف ها را می زنم، دست و پایم می لرزد و قلبم دارد از جا کنده می شود.
قبلش البته باید این نکته را بگویم که بنده خودم از ارادتمندان شما هستم و همین مراسم عزاداری دهه ی اول محرم، که همه ساله توی وزارت خانه برگزار می شود به همت من بوده و خودتان هم که حتما شاهد بوده اید که چقدر تلاش می کنم تا این مراسم با مشارکت هرچه بیشتر کارکنان وزارت برگزار شود.
منظور اینکه یک وقت خدایی نکرده از حرف هایی که می خواهم بزنم سوءتفاهم پیش نیاید!!
می دانید آقا جان؟! چند وقت است دارم به این فکر می کنم که آیا نمی شد جوری عمل کرد که در عاشورای سال ۶۱ هجری آن فاجعه ی بزرگ پیش نیاید؟! واقعا نمی شد؟!
با کمال معذرت و با همه ی احترامی که برای شما قائلم باید بگویم که در این ماجرا دو طرف افراط کردند!! به نظر من اگر کمی تدبیر و عقلانیت به خرج داده می شد، این فاجعه پیش نمی آمد! به نظر من، ما مصالح جبهه ی قلیل و ضعیف حسینی را نادیده گرفتیم و با دست خودمان بهترین نیروهای ایمانی و ارزشیِ زمانه را به مسلخ بردیم!
ما امروز در حرفه ی خودمان اصطلاحی داریم با عنوان «رایزنی دیپلماتیک»! من هرچه فکر می کنم می بینم با رایزنی های دیپلماتیک می شد جلو این فاجعه را گرفت! شوخی که نیست! سر پسر پیغمبر خدا و بهترین اعوان و انصارش بر نیزه ی جفا رفت و اهل بیت مظلوم و زن و بچه ی معصومش، چهل روز آواره ی سفر اسارت شدند آن هم با آن اوصافی که می دانید و می دانیم! آیا این هزینه ی کمی بود؟! آیا ارزش نداشت برای جلوگیری از این هزینه ی گزاف، با طرف مقابل راه می آمدیم و اینقدر روی موضع خودمان پافشاری نمی کردیم؟!
فدایتان شوم؛ لطفا احساسی برخورد نکنید! بیایید کمی منطقی باشیم!!
یک طرف یک لشگر سی هزار نفری با پیشرفته ترین تجهیزات نظامی و با ثروت انبوه و امکانات مادی فراوان و یک طرف دیگر هفتاد و دو نفر. فقط هفتاد و دو نفر. عقل چه حکم می کند؟! نه! واقعا عقل چه حکم می کند غیر از رایزنی و تعامل؟!
بالاخره آدم هر قدر هم که پلید باشد دیگر از شیطان که بدتر نیست! هست؟! شمر و عمر سعد خیلی که بد بودند، نهایتاً شیطان بودند! خب؛ ما الان در کشور خودمان داریم این مسیر را تجربه می کنیم. داریم با شیطان مذاکره می کنیم. آن هم شیطان بزرگ! البته حواسمان خیلی جمع است که یک وقت کلاه سرمان نرود! گفته ایم مذاکره باید برد-برد باشد. یعنی هم ما که در جبهه ی حق هستیم سود کنیم و هم شیطان!!
خب آیا بهتر نبود همین مدل در کربلا هم پیاده می شد و ما نیروهای ارزشمند و بی نظیر جبهه ی حسینی را به این راحتی از دست نمی دادیم و به موازات آن، مخفیانه به کادرسازی و یارگیری و تربیت نیروی مضاعف می پرداختیم تا احیانااگر خدایی نکرده یک روز ضرورت اقدام نظامی هم پیش آمد، با عده و عُده ی کافی و از موضع قدرت وارد عرصه ی نبرد می شدیم؟!
مثلا خود شما آقا جان! من شنیده ام شب عاشورا برایتان امان نامه آورده اند. خب این یعنی یک فرصت بسیار عالی! در دیپلماسی، ما به این جور اقدامات از طرفل دشمن، اصطلاحا می گوییم «چراغ سبز»! شاید می شد به بهانه ی این اقدام جلسه ای ترتیب داده شود، چانه زنی شود، بده بستانی انجام شود! ولی شما به راحتی این فرصت را از دست دادید و با یک ادبیات تند، امان نامه را رد کردید!
ببینید آقا جان! من نمی گویم که شما باید امان دشمن را می پذیرفتید و حسین را رها می کردید. زبانم لال… خاک بر دهانم…
حرف من این است که آوردن این امان نامه می توانست یک فرصت باشد برای رایزنی و مذاکره حداقل برای رفع تحریم آب! بگذریم اصلا…
حرف در این باره زیاد است.
راستی آقا جان باز هم بگویم این حرف ها همه اش از سر دلسوزی بود هاا! و گرنه من شما را بی نهایت دوست دارم!
مخلص شما: دیپلمات

منبع: بیرق (انتشارات سوره تماشا)


 • تاریخ ارسال: ۱:۲۴ ق.ظ - جمعه ۱۳۹۲/۱۰/۲۷
 • چاپ این مطلب
 • تعداد بازدید: 9,840
 • ۱۱ نظر
 • گزارش!
 1. بنت الحسین

  متاسفم برای نویسنده بی سواد و بی ادب و بیشتر از تاسف برای او برای بچه های باصطلاح قلم.
  قطعا با قلم این مقاله موافقید که اان توهینات سخیف را اینجا گذاشته اید. قلمتان شکسته باد،به حق دست های قلم شده عمو جانم ابالفضل العباس. راستی چرا در سایتتون لینکی با عنوان “منع جنگ با خدا” گذاشته اید،شما که دارید با خدا و اولیای خدا می جنگید!!! لم تلبسون الحق بالباطل!!!!
  به قول بزرگی نوسنده این مقاله حتما حتما دست نشانده است.
  لعنت خدا بر این پول دنیا که با انسان های نادان چه می کند.
  مولایم سیدالشهدا علیه السلام تا شما مدعیان دوستی را دارد احتیاج به هیییییییچ دشمنی ندارد.

  اما در جواب این نقدهای احمقانه فقط کلام. اینکه :علمدار کربلا تحت لوا و حامل لوای امام حسین علیه السلام بود. اامام حسین علیه السلام از اهلبیتی کبودند که در زیارت جامعه کبیره خطاب به ایشان عرضه می داریم : (انتم)ساسه العباد…بین معصومان بهترین سیاستمداران و بهترین تدبیرگران بودند.

  و در اخر سخنی با دیگر خوانندگان این مقاله:
  از زمانی که این مقاله مزخرف را در نت نوشتند،انقدر در برابرش سکوووووووووت شد که در مجله سوره تماشا در روز ۲۲ بهمن به چاپ رسید.
  روی سخنم با صاحبان غیرت است،اگر می خواهیم رویی داشته باشیم به هنگام تشرف به سرزمین بهشت به گنبد باصلابت مولاناالعباس علیه السلام نگاه کنیم باید اعتراضات فراگیرمان را به مسئول مجله سوره تماشا (حیدری ۰۳۶۱۵۵۵۲۱۲۶) و سایت هایی که این توهینات را به نمایش جهانیان گذاشته اند روانه کنیم.

  پیشاپیش به انهایی که می خوان نصیحتم کنن که با نرمی و مهربانی انتقاد بکن،بگم: با منافقین نرمی بکنی خودشون هم یادشون می ره منافقن.

  • این مطلب طنز بوده و کنایه ای است به دیپلمات هایی که فکر می کنند همه چیز (حتی ظلم ظالم و استکبار مستکبر) را می شود با نگاه و لبخند دیپلماتیک حل و فصل نمود.
   بیشتر دقت بفرمایید!

   • بنت الحسین

    متاسفم که قلم را بچه هایی در دست گرفته اند که هنوز نفهمیدند درباره اهلبیت معصومی که خدای متعال بهترین عبارات و والاترین کلمات را دباره ان پاکان استفاده می کند، نمی توان با زبان طنز صحبت کرد.
    البته اهل فن اصولا به این سایت ها مراجعه نمی کنند،مگر برای اعتراض نوشتن،ان هم برای دفاع از مقدسات نه اینکه سایت شما را مهم دیده باشند که برای ان نظری گذاشته اند!!!!!!
    اهل فن به سایت های معتبر و اسلامی مراجعه می کنند نه سایت های مدعی اسلامی بودن.

    در ضمن اگر به ایده اشتباهتون طنز نوشتید؛چرا بعد از ارسال نظر من(بنت الحسین) ، دو خط توضیح بالای مقاله را اضافه کردید.

    امیدوارم که ادعا نکنید که این دو خط از قبل بوده،هر چند از شما اصلا بعید نیست و در ان صورت هم اشکال اولی برای حذف این مقاله و عذرخواهی کردن از ساحت مقدس حامل لوای حسین علیه السلام، کافیست.

    طرف شما فرزند رشید امیر مومنان،علمدار سید شهیدان است؛که در موضع رافت باب الحوائج است و در برابر دشمنان “عباس”!!!

    وای به حالتان !!!
    وقتی که در دنیا و اخرت به دیده غضب به شما نگاه کنند!!

  • مهدي

   سلام چه جوری این برداشتا کردی؟

 2. خدالعنت کنه هرکس به کار خلیفه ی خدا. امام معصوم نقد بی جا بکنه

 3. امیر

  کاش یکمی عقلتو به کار مینداختی قبل از گذاشتن این مزخرفات
  “نظر من اگر کمی تدبیر و عقلانیت به خرج داده می شد” داره راجع به امام معصوم حرف میزنه !!

 4. ...

  سلام داداش عزیز میخواستم یه مطلبی رو خدمتتان عرض کنم ببینین اینی که شما گذاشتین کاملا قضیه عاشورا رو زیر سوال میبره شما به دیدگاه یک سنی به این نگاه کنین امام حسین کاملا محکوم میشه اینو حذف کنین…اینجا جایی هس که هرکسی با هر دین و مذهبی میتونه بیاد

 5. منطقی

  باسلام
  با تشکر از متن بسیار زیبا و آموزنده و به روز بیرق
  در دیدگاه جای بحث نیست
  فقط همین را بگویم که زیباست اگر دو برهه و زمان امام حسن و امام حسین علیهم السلام را با هم بسنجیم و بنگریم که ما در حال حاضر در کدام شرایط به سر می بریم.
  آیا در زمان یزیدیم یا در زمان معاویه؟!
  آیا فساد و جنایت علنی است در دنیای ما یا زیر پوسته ی اسلام مخفی شده؟!
  ما با اهل سنت به توافق و وحدت می رسیم اما آیا با یزید نیز به توافق می رسیم؟!
  نگاه به زمانه و تطبیق آن با تاریخ پیشوایان معصوم مان بسیار کار با ارزش و مورد نیازیست.
  من بار دیگر از دست اند کاران بیرق تشکر می کنم و خوشحالم که افراد بصیر در جامعه هنوز زیاد هستند.
  یا حق

 6. اسلامی

  متن مفاد صلحنامه امام حسن را مقایسه کنید با مفاد توافقنامه ژنو!
  امام حسن بر اساس مصالح مسلمین تن به صلح با معاویه داد اما از موضع عزت. نرمش نشان داد اما قهرمانانه. متن صلحنامه حضرت را حتما بخوانید و ببینید چیزی جز عزت از آن استشمام میشود یا نه؟ مثال دیگر و نزدیکترش قبول قطعنامه است. امام خمینی که تا دیروز میگفت اگر جنگ ۲۰ سال هم طول بکشد ایستاده ایم، بر اساس شرایط زمان و مکان و برای رعایت مصالح امت، صلح را پذیرفت اما شما را به خدا متن پیام قبول قطعنامه امام را بخوانید و ببینید که از تک تک جملاتش غیرت و عزت میبارد و خشم و نفرت نسبت به آمریکا در آن موج میزند. حالا این دو مورد را مقایسه کنید با سلوک آقایان در مذاکرات هسته ای و مفاد توافقنامه ژنو!

 7. این احتمالا اقای به اصطلاح دیپلمات بد نیست نگاهی هم به فلسفه و دلایل صلح امام حسن بیندازد. شما که در بسیاری موارد به بهانه مصلحت جامعه حقایق را حتی از مردم کشورتان پنهان می کنید باید معنی مصلحت را بهتر درک کنید! و بدانید اقتضایات زمان و مکان و موضوع متفاوت و این قیاس مع الفارق شما بسیار با هم توفیر دارد! البته از شما متعصبین بیش از این انتظار نمیرود و ذکر توضیحات بیشتر را ضرورت نمی بینم چرا که گوش شنوایی وجود ندارد و این دلایل برای شما اب در هاون کوبیدن است. خداوند به شما علم و آگاهی عنایت کند. ذهن متعصب همچون مردمک چشم است. هر چه نور بیشتری به آن بتابد، کوچکتر می‌شود.

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.مستضعفین تی وی

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

فیس بوک تویتر گوگل پلاس افسران ایمیل چت

نظرسنجی

آیا شما عملکرد دولت حسن روحانی در حل معظلات اقتصادی را مثبت ارزیابی می کنید؟

 • خیر (94%٬ 409 رأی)
 • بله (6%٬ 28 رأی)

تعداد رأی دهندگان: 437
[ آرشیو نظرسنجی ]

Loading ... Loading ...

خبرنامه

برای اطلاع از به روزرسانی‌ها و دیگر اخبار مرتبط با سایت، در خبرنامه اینترنتی ما عضو شوید. توضیحات بیشتر...
پس از ارسال، پیامی به پست الکترونیک شما فرستاده می‌شود که باید روی لینکی که در پیام موجود است کلیک کرده تا عضویت شما قطعی گردد.

سامانه پیام کوتاه

جهت عضویت در سامانه پیام کوتاه بچه‌های قلم، عدد 22 را به شماره 30007227001212 ارسال نمایید.

 • آ – العالم
 • آ- پرس تی وی
 • ادواردو
 • برهه
 • پایگاه اینترنتی هیئت جوادالائمه علیه السلام
 • تا شهدا، با شهدا
 • تبیان مهدویت
 • سایت اختصاصی شهید "احمد کاظمی"
 • عمارنامه

به " بچه‌های قلم" امتیاز دهید.