صفحه اصلی
شبکه های اجتماعی
yahoo google aparat twitter facebook
audio
upload

ابزارک ها

ابزارک

نویسنده: مهدی محمدی؛ اختصاصی بچه‌های قلم

پیش‌نوشت
نزدیک به دو ماه است که تغییرات و تحولات در ساختارهای سیاسی و حکومتی کشورهای عربی آغاز شده است. تغییرات و تحولاتی که در نگاه اکثر صاحب‌نظران به موج بیداری اسلامی شهرت یافته است. در این بین کشور سوریه نیز از ورود این موج استثناء نبوده و همانطور که کم و بیش می‌دانید، تجمعات، درگیری‌ها و حوادثی در این کشور نیز شکل گرفته است. حزب بعث

سوریه به عنوان یکی از کشورهای نزدیک به جمهوری اسلامی ایران در حوزه مسائل سیاسی و بین‌الملل و همچنین مراودات اقتصادی به شمار می‌رود و شاید در نگاه اول به نظر برسد که جمهوری اسلامی ایران باید از این تغییر و تحولات در سوریه به شدت نگران بوده و آن را بر خلاف منافع خود بداند.
لازم به ذکر است آنچه در ذیل می‌آید تحلیلی است مختصر از چرایی حوادث سوریه و بر اساس تحقیقات و دیده‌های نگارنده و ارتباطی با مواضع دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران ندارد.

تحولات در سوریه
وضعیت سیاسی و اجتماعی سوریه را باید از وجوه مختلف مورد بررسی قرار داد. حقیقت آن است که علی رغم اتحاد استراتژیک میان ایران و سوریه که خصوصاً با روی کار آمدن بشار اسد عمق بیشتری گرفته است، اختلافات مبنایی و تاکتیکی بین این دو کشور و این دو نظام سیاسی وجود دارد که قابل کتمان نیست.

حزب بعث و تسلط بر کشورهای عربی
حزب بعث در سال ۱۹۴۶ میلادی توسط یک مسیحی و صهیونیست سوریه‌ای به نام میشل عفلق پایه گذاری شد. این حزب از سال ۱۹۶۴ میلادی قدرت را در سوریه به دست گرفت. حزب بعث یکی از احزابی است که تفکر ناسیونالیسم عربی را با تفکر سوسیالیسم ترکیب کرده و همراه با احزاب دیگر در کشورهای عرب که به نام‌های دیگری خوانده می‌شدند اما همگی از سنخ حزب بعث بودند جریان ناسیونال – سوسیالیسم عربی را در مصر، یمن، لیبی و… به قدرت رسانید.
این حزب بعد از سوریه در عراق نیز به قدرت رسید و مجموعه‌ای از کشورهای دارای یک عقیده مشترک را شکل داد. در حقیقت این جریان کپی برداری شده از حزب ناسیونال – سوسیال است که در آلمان به نام نازیسم و در ایتالیا با نام فاشیسم مشهور بود که البته پس از یکسری فعل و انفعالات سیاسی – نظامی توسط اردوگاه سوسیالیزم به رهبری شوروی از سمت شرق و توسط اردوگاه لیبرالیزم به رهبری آمریکا از سمت غرب درهم شکسته شد و حیات آن در اروپا از بین رفت.

سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم سال‌هایی بود که اردوگاه سوسیالیسم به رهبری شوروی برای به دست آوردن قلمرو سنتی استعمار از نفس افتاده انگلیس در کشورهای عربی دست به کودتاهایی علیه رژیم های پوسیده پادشاهی که توسط استعمار بریتانیا و پس از فروپاشی امپراطوری عثمانی روی کار آمده بودند زد و در مناطق مهمی مانند عراق و مصر احزاب کمونیست مورد حمایت شوروی قدرت را به دست گرفتند. این احزاب اگر تثبیت می‌شدند و گسترش پیدا می کردند می توانستند حاکمیت غرب به رهبری آمریکا را بر منطقه نفت خیز خاورمیانه به خطر بی‌اندازند، در نتیجه آمریکا قافیه را به شوروی بر سر ابرقدرتی بر دنیا می‌باخت.

موفقیت کمونیست‌ها از طرفی دیگر می‌توانست توده‌های مذهبی مردم مسلمان عرب را از حاکمیت کفر و الحاد کمونیستی به وحشت انداخته و در نتیجه جریان اسلامی سنی به رهبری اخوان المسلمین آلترناتیوی قوی بود تا مردم به آنها پناه ببرند. از طرف دیگر اخوان المسلمین داعیه وحدت همه کشورهای اسلامی را در زیر پرچم اسلام داشت و این خطری بود که هر دو امپریالیسم غرب و شرق را برای سیطره بر منطقه استراتژیک خاورمیانه با مشکل جدی مواجه می‌کرد و ماهیت وجودی اسراییل را نیز تهدید می‌نمود. این جا بود که فضای حیاتی برای احزاب ناسیونال – سوسیال عربی خصوصاً حزب بعث محیا شده و صحنه خاورمیانه دست خوش برخوردهای خونین میان چهار جریان سیاسی گردید:
۱- کمونیست‌ها.
۲- رژیم‌های پادشاهی مورد حمایت انگلیس که مانند اربابشان از نفس افتاده بودند و نماینده وضع موجود بودند.
۳- جریان مذهبی به رهبری اخوان المسلمین.
۴- جریان ناسیونال – سوسیالیسم عربی مانند حزب بعث

غرب به رهبری آمریکا جریان چهارم را ترجیح داد، زیرا به علت شعار وحدت ناسیونالیستی عربی جایگزینی برای شعار وحدت اسلامی داشت و ثانیاً به علت سوسیالیست بودن می‌توانست نیروهای متمایل به شوروی را در خود هضم کرده و یا به حاشیه براند و تفکر اسلامی را نیز به انزوا بکشاند. این اتفاق با کودتاهایی که توسط حزب بعث و افسران آزاد درعراق، سوریه، مصر، یمن و نقاط دیگر انجام شد به ثمر نشست.

این جریانات در عرصه داخلی پس از به قدرت رسیدن به سرکوب کردن احزاب کمونیست و اخوان المسلمین می‌پرداختند و در عرصه خارجی به تحکیم روابط با شوروی و فرانسه مشغول می‌شدند و خود را به بازاری پرسود برای سلاح‌های روسی و فرانسوی تبدیل می‌کردند و البته این کار را به بهانه جنگ قریب الوقوع با اسراییل و آزادی سرزمین عربی فلسطین برای ملت‌های محروم خود توجیه می‌نمودند.

جالب این است که ارتش‌های عراق، مصر، سوریه و اردن در چند دوره جنگ به سختی از رژیم صهیونیستی شکست خوردند و ناکارآمدی اندیشه ناسیونال – سوسیالیستی عیان گردید. از این پس این دولت‌ها به استثنای سوریه کم کم مبارزه با اسراییل را رها کرده و به دامن آمریکا و غرب پناه بردند. شعار سه گانه حزب بعث این است:
الوحده (یعنی وحدت عرب ها با یکدیگر)
الحرّیّه (یعنی آزادی عرب از غیر عرب)
الاشتراکیّه (یعنی مشارکت یا سوسیالیزم که نمایانگر شکل مورد نظر نظام سیاسی متمرکز و دیکتاتوری آن است).

لازم است بدانیم سازمان مجاهدین خلق ایران نیز به شدت به افکار حزب بعث نزدیک است و همین نزدیکی شدید فکری بود که آنها را به اتحادی استراتژیک در برابر انقلاب اسلامی کشاند. همچنین چهار دولت بعد از انقلاب اسلامی نیز یعنی دو دولت زمان جنگ به ریاست میرحسین موسوی و دو دولت زمان ریاست جمهوری سید محمد خاتمی نیز با شدت و ضعف پیرو همین تفکر بودند، یعنی ناسیونالیسم ایرانی را با سوسیالیزم ترکیب و اجرا می کردند. مثلا حزب مشارکت ترجمه فارسی حزب سوسیالیست می‌باشد که بیشتر پست‌های مهم دولت خاتمی را در دست داشتند و در براندازی مخملی نظام اسلامی نقش بدنه تاکتیکی جریان برانداز را ایفا نمودند.

چرا سوریه به دامن غرب پناه نبرد؟
علت اول این است که سوریه بر اثر خیانت سادات در مصر چه در توقف یکجانبه جنگ و چه در صلح یک‌جانبه با اسراییل استان بسیار پر آب و زرخیز "جولان" را از دست داد و اسراییل تا به امروز حاضر به استرداد این منطقه مهم به سوریه نشده است. دومین علت، خصوصیات شخصی و طایفه‌ای حافظ اسد و پسرش بشار اسد می‌باشد. آنها از طایفه علوی‌های سوریه هستند. این طایفه شیعه نیستند زیرا امام علی(ع) را تا حد مقام الهیت بالا می‌برند، اما همین علاقه شدید ایشان به امام علی(ع) باعث شده تا از روحیه تسلیم ناپذیری و رشادت برخوردار باشند و تسلیم توسعه طلبی‌های اسراییل و آمریکا، لااقل در عرصه سیاسی نگردند.

سوریه و جمهوری اسلامی ایران
قبل‌از هر چیز باید به این نکته توجه داشت که حکومت سوریه مانند حکومت دیگر کشورهای عربی یک حکومت سکولار است و با وجود هماهنگی سیاسی جمهوری اسلامی ایران و سوریه بر سر حمایت از مقاومت در لبنان و فلسطین، انقلاب اسلامی در مورد سیستم متمرکز سوسیالیستی و بعثی سوریه موضع مثبتی ندارد.

قطعاً اگر کشور مهم و مقاوم سوریه به رهبری بشار اسد سیستم سیاسی و اجتماعی خود را اصلاح کرده و از سیستمی برپایه ناسیونال – سوسیالیزم عربی به سیستمی برپایه اسلام با تفسیر امام خمینی(ره) یعنی اسلام ناب محمدی تغییر دهد، بسیار بهتر از این می‌تواند در عین اینکه منافع ملی خود را تأمین نماید، اراضی اشغالی خود را نیز آزاد کند. همچنین اگر آزادی‌های مشروع مردم خویش را تحکیم ببخشد جایگاه خود را در جهان عرب و دیگر ملت‌ها تثبیت می‌نماید و این اصلاحاتی است که توسط بشار اسد آغار شده است. بشار با لغو حالت فوق العاده در کشور، همچنین لغو بند هشتم قانون اساسی سوریه که حزب بعث را تنها حزب حاکم در سوریه اعلام کرده بود و همچنین با آزاد کردن بقیه سران اخوان المسلمین سوریه، گام بلندی در این راه برداشته است.

بشار اسد در مصاحبه با روزنامه وال استریت ژورنال می‌گوید:
"مردم خاورمیانه شاهد دوران جدیدی در منطقه هستند که این دوران با انقلاب ایران آغاز شده است." (1)

همچنین در سخنرانی خود در مجلس سوریه گفت:
"این موجی که در کشورهای عربی به راه افتاده از مرزهای کشورهای عربی عبور خواهد کرد و سوریه را هم در بر خواهد گرفت." (2)

این سخنان نشان دهنده افق دید بلند و درک صحیح بشار اسد از تحولات منطقه است که کمک بسیاری به مردم مقاوم و مسلمان سوریه برای رسیدن به زندگی بهتر و آزادسازی مناطق اشغال شده توسط رژیم صهیونیستی خواهد کرد. انشاالله.

پی‌نوشت
۱- بشار اسد: عصر جدید با انقلاب ایران آغاز شد. ۲- متن سخنرانی بشار اسد در مجلس سوریه.


 • تاریخ ارسال: ۱۱:۰۰ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۰/۰۱/۱۹
 • چاپ این مطلب
 • تعداد بازدید: 5,100
 • ۱۲ نظر
 • گزارش!
 1. سلام دوست عزیز
  از شما برای شرکت در هیئت وبلاگی “به نام مادر به نام فاطمه سلام الله علیها ” دعوت می شود.
  لطفاً با اخلاص بیایید.
  یا علی

 2. سلام اگه باتبادل لینک موافقی بهم سر بزن

 3. سلام دوست عزیز خوب هستید خسته نباشید
  به ما سر نمیزنیدجزو پیوندهای ما هستین ها آپم تشریف بیارید خوشحال میشم
  موفق باشید والتماس دعا

 4. نامه جنبش جهانی دانش آموزی به آقای بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد. به سه زبان
  http://shorayeostan-khj.blogfa.com/

 5. مجتبی

  سلام دوستان!چند وقتی بود سر نزده بودم دلم برا اینجا تنگ شده بود…
  به نظرم منطق ایران این جوری حکم می کنه که در مورد سوریه نظر نده…سوریه برای ایران خیلی حساس به نظر می رسه،اتفاقاتی که تو مصر ولیبی و … می افته شاید برای ما مهم باشه ولی نه در حد سوریه…اگر حکومت یا دولت فعلی سوریه در این اتفاقات موفق باشه پس ما نباید از معترضان حمایت آشکار بکنیم تا سوریه رو از دست بدیم اگر هم معترضان موفق باشند ما باز هم به سوریه نیاز داریم…وضعیت سوریه کاملا حساسه،چه از همسایگی با فلسطین و لبنان و هم از این نظر که تقریبا تنها متحد ما تو منطقس…ولی از نظر این حقیر تغییر در ساختار سوریه با تغییر نکردنش زیاد مهم نیست…سوریه وضعش مثل بحین و دیگر کشور ها فضاحت بار نیست…
  متشکرم از متنتون…

 6. سلام
  خسته نباشید میخواستم با هم تبادل لینک یا لوگو کنیم.
  وبلاگ ما یک وبلاگ ارزشیه اگر مایل بودید تبادل کنیم.
  با اسم سایت جامع طلوع لینک کنید.
  لینک کردید خبر بدید لینکتون کنم.
  یا علی
  http://www.toloo.vcp.ir
  marzban20@gmail.com

 7. همسنگر عزیز سلام علیکم
  با پستی باعنوان”سکوت در برابر حقوق بشر! “آپ هستیم که در واقع درد و دلی با برادران بحرینی مان میباشد…
  خواهش میکنم مطلبمون رو بخونید و با نظراتتون خشمتان را از جوامع بین المللی حقوق بشر ابراز کنید
  یازهرا(س)……….التماس دعا

 8. صلی الله علیک یا فاطمه الزهرا(سلام الله علیها)[گل]
  سلام
  با عنوان:
  چرا نمازمان را به پارسی نخوانیم؟؟؟
  بروزم[گل]

 9. سلام
  زیبا ومتین بود
  موفق باشید

 10. کاندیدیای جوان مورد حمایت مشایی برای انتخابات ریاست جمهوری بعدی کیست ؟

  بویی که به مشام می رسد ، بوی الرحمن مکتب ایرانی نیست !

  kanoonFATH.blogfa.com

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.مستضعفین تی وی

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

فیس بوک تویتر گوگل پلاس افسران ایمیل چت

نظرسنجی

آیا شما عملکرد دولت حسن روحانی در حل معظلات اقتصادی را مثبت ارزیابی می کنید؟

 • خیر (94%٬ 409 رأی)
 • بله (6%٬ 28 رأی)

تعداد رأی دهندگان: 437
[ آرشیو نظرسنجی ]

Loading ... Loading ...

خبرنامه

برای اطلاع از به روزرسانی‌ها و دیگر اخبار مرتبط با سایت، در خبرنامه اینترنتی ما عضو شوید. توضیحات بیشتر...
پس از ارسال، پیامی به پست الکترونیک شما فرستاده می‌شود که باید روی لینکی که در پیام موجود است کلیک کرده تا عضویت شما قطعی گردد.

سامانه پیام کوتاه

جهت عضویت در سامانه پیام کوتاه بچه‌های قلم، عدد 22 را به شماره 30007227001212 ارسال نمایید.

 • آ – العالم
 • آ- پرس تی وی
 • ادواردو
 • برهه
 • پایگاه اینترنتی هیئت جوادالائمه علیه السلام
 • تا شهدا، با شهدا
 • تبیان مهدویت
 • سایت اختصاصی شهید "احمد کاظمی"
 • عمارنامه

به " بچه‌های قلم" امتیاز دهید.