صفحه اصلی
شبکه های اجتماعی
yahoo google aparat twitter facebook
audio
upload

ابزارک ها

ابزارک

پیش‌نوشت (۲۷ شهریور ۸۷):
بعداز انتشار این مقاله در سایت بچه‌های قلم، سایت یاران باران [ارگان اینترنتی جبهه مشارکت، شاخه اصفهان] اقدام به ایجاد تغییراتی در نظرسنجی(سازی!) خود نموده است [۲۷ شهریور ۸۷] که در این‌باره چند جمله‌ای به پایان همین مقاله اضافه گردیده است.

……….
بدون شک می‌توان گفت نظرسنجی‌های دقیقی که با تکیه بر اصول آمارگیری صحیح و تجزیه و تحلیل داده‌های آماری صورت می‌پذیرد، می‌توانند نقش بسیار زیادی در تصمیم‌گیری‌ها و جهت‌دهی به سیاست‌های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و… نهادها، ارگان‌ها و حتی احزاب سیاسی داشته باشد.

با استفاده از نتایج نظرسنجی‌هایی که در جوامع آماری مشخص و در زمان و مکان خاصی انجام می‌شود، می‌توان به مقبولیت، مشروعیت، مثبت یا منفی بودن عمل، دیدگاه جامعه هدف نسبت به موضوعی خاص و… پی‌برد و به نوعی مخاطب سنجی و فضاشناسی اجتماعی و جامعه شناختی انجام داد.

اما گاهی اقداماتی به اسم نظرسنجی انجام می‌شود که نه تنها خاصیتی از نظر بررسی کارشناسانه نتایج آن ندارد، بلکه حتی سوالات مطرح شده و پاسخ‌هایی که به عنوان گزینه‌های انتخابی فرد مورد نظرسنجی قرار گرفته، طراحی می‌شود، باعث ایجاد جو روانی منفی و یا القاء سیاست‌ها یا نظراتی خاص می‌گردد.

این نوع از نظرسنجی و یا به عبارت دقیق‌تر نظر سازی‌ها! غالباً توسط گروه‌ها و احزابی صورت می‌پذیرد که، جایگاه خود را در میان آحاد مردم و ساختار سیاسی جامعه پیرامونی خویش از دست داده‌اند و یا اینکه دچار آشفتگی و در خود ریزی سیاسی شده‌اند.

تجربه نشان داده است که این نوع از نظر سنجی‌ها [نظرسازی]‌ دو هدف عمده دارد:

۱- القاء نام فرد یا گروهی که بیشترین نزدیکی فکری و عقیدتی را با سیستم نظرگیری دارد، جهت بهره‌برداری‌های سیاسی و…  بدون در نظر گرفتن جایگاه و پتانسیل‌های رقیبان و عدم شرکت عقاید یا نام افراد رقیب در نظر سنجی.

۲- ایجاد جو یأس و نا امیدی و القاء انسداد سیاسی.

یکی از نمونه‌های عینی این نوع از نظرسازی‌ها را می‌توان در عملکرد سایت خبری جبهه مشارکت، شاخه اصفهان [یاران باران] دید.

این سایت در نظرسنجی اینترنتی خود، سوالی را اینگونه مطرح کرده است:

در انتخابات آینده ریاست جمهوری کدام گزینه مورد نظر شما خواهد بود؟

گزینه‌هایی که پاسخ دهنده برای جواب دادن به این پرسش در پیش‌رو دارد عبارتند از:

الف) محمد رضا عارف.
ب) مهدی کروبی.
ج) سید محمد خاتمی.
د) شرکت نمی‌کنم.

[عکسی از این نظر سنجی].

این نظرسنجی، در نگاه نوع خاصی از مخاطب که از لحاظ فکری همسو با جریان و سیاست‌های القائی سایت و سیستم فکری هدایت کننده آن می‌باشد قابل قبول و صحیح است، اما در نگاهی عمیق‌تر و به دور از جهت‌گیری‌های سیاسی می‌توان نتیجه گرفت که دست‌اندرکاران این سایت، شعور مخاطب خود را به سخره گرفته‌اند!

بر اساس این نظرسنجی، مخاطب مورد سوال قرار گرفته، یا باید به کاندیداهای احتمالی مورد نظر جریان فکری سایت رأی دهد و یا اینکه گزینه "در انتخابات شرکت نمی‌کنم!!" را انتخاب نماید.

حال سوالی در اینجا مطرح می‌شود؛
اگر شما دوست داشته باشید در انتخابات شرکت کنید، ولی هیچ‌کدام از اسامی مورد اشاره را به عنوان کاندیدای احتمالی در نظر نداشته باشید، تلکیف چیست؟

بر اساس طراحی [احتمالاً مغرضانه] این نظرسنجی، اگر هیچ‌کدام از افراد مورد نظر را قبول نداشته باشید، مجبورید بر روی گزینه "شرکت نمی‌کنم" کلیک کرده و یا اصلاً در این نظرسنجی شرکت نکنید!!

مضحک اینجاست که به نتایج این نظرسنجی‌ها، توسط برخی از وابستگان به این جریان فکری و ارگان‌های مطبوعاتی آن‌ها و همچنین در ارائه آمار در زمان انتخابات گوناگون استناد می‌شود!!! البته بگذریم از اینکه به صورت کلی، جامعه آماری این نظرسنجی‌ها (اینترنت) تا چه اندازه می‌تواند شاخصه‌های قابل قبولی برای نوع نگرش عموم جامعه به یک موضوع ملی و اساسی مانند انتخابات داشته باشد.

در پایان به تمامی دست‌اندرکاران رسانه‌های اینترنتی و… با گرایش‌های گوناگون توصیه می کنیم که مخاطب خود را دست کم نگیرند و فکر نکنند با این نوع از سیاست بازی‌های بچه‌گانه! می‌توان بر روی موج‌های سیاسی مقطعی سوار شد.

بعد نوشت (۲۷ شهریور ۸۷):

امروز (۲۷/۰۶/۸۷) متوجه شدم که دست‌اندرکاران سایت یاران باران، متعلق به جبهه مشارکت، شاخه اصفهان؛ که این مطلب با توجه به اقدام مضحک آنها نوشته شده بود، اقدام به ایجاد تغییراتی در نظرسنجی (نظرسازی!) خود نموده‌اند.

البته باید گفت که نظرسنجی(سازی!) جدید فرق چندانی با گذشته ندارد و صرفاً تغییر ظاهری داشته و ماهیت اصلی قبلی خود را که همان به‌دست آوردن نتایج از پیش تعیین شده است را! حفظ کرده.

[تصویری از نظرسنجی(سازی!) جدید این سایت].

 سوره مبارکه بقره، آیه ۷
خَتَمَ اللّهُ عَلَى قُلُوبِهمْ وَعَلَى سَمْعِهِمْ وَعَلَى أَبْصَارِهِمْ غِشَاوَهٌ وَلَهُمْ عَذَابٌ عظِیمٌ.
خداوند بر دلهاى آنان و بر شنوایى ایشان مهر نهاده و بر دیدگانشان پرده‏اى است و آنان را عذابى دردناک است.


 • تاریخ ارسال: ۱۱:۵۶ ق.ظ - شنبه ۱۳۸۷/۰۶/۱۶
 • چاپ این مطلب
 • تعداد بازدید: 2,680
 • ۱۵ نظر
 • گزارش!
 1. مرتضی

  سلام. حج مهدی ولش کن. اینا دوست دارن با یکی بحث کنن تا اموراتشون بگذره. یه جورایی بیکارن دیگه. از اونایی که میرن تو حموم خونشون به این و اون فحش میدن

 2. ناشناس

  جرعت ابراز وجود به چیو ندارم؟؟تو کی باشی؟؟مثلا چه چیزی باید اینجا بذارم؟آدرس خونمو؟؟ایمیل من به چه درد تو می خوره؟می خواهی چه کنی آدرس ایمیل منو؟؟لازم به ذکر که آدرس من و ایمیل من در تمام صفحات پرشین بلاگ و بلاگفا حفظه چون سایت شما وابسته به هیچ کدوم این دو نیست مشخصات منو نداشت ومن هم دلیلی ندیدم بنویسم !!در ضمن خوشحالم از اینکه جوابی نداشتی بدی و منو به جواب قبلیت ارجاع دادی..!!پس معلومه باید به اون اهدافی که ازشون حرف می زنی کم شک کنی…نه؟در ضمن اینکه من آدرس ایمیلمو اینجا نذاشتم بی منطقی منو ثابت می کنه؟جمله هایی که می نویسی رو حداقل اندازه ی ۲ ثانیه روشون فکر کن!

 3. به نام خدا. از بی‌منطقی شما همین بس که جرآت ابراز وجود ندارید، حتی در حد یک ایمیل. شما را به پاسخ قبلی ارجاع می‌دهم.

 4. ناشناس

  آهان …ما عذاب دردناک می کشیم شما می رید بهشت آره..؟؟چی شده که فکر کردید ما ها می ریم جهنم شما بهشت؟؟چی تو خودتون دیدی؟؟تو رو خدا آبروی امام پیغمبرو نبرید…شما ها از شمر و معاویه بنویسید مقبولتره ….باباجون شما ها دیگه کی هستید؟بیچاره ما ملت بدبخت …تو ناکجای تاریخ زاده شدیم ….اما همیشه اینجوری نمی مونه یه روزی می شه که ما از دست شما یه نفس راحت می کشیم به امید خدا…
  حالا می شه اهدافتو واسه من شرح بدی ببینم چیه؟؟اهداف اهداف راه انداختی واسه من؟چمع کن بابا بساطتو چشماتو باز کن

 5. آقا یا خانم ناشناس! باسواد! متجدد! امروزی! متمدن! با فکر! منورالفکر! سلام. بابت توهین‌ها و افتراهای شما نسبت به این نوشته و عقایدی که باعث نگارش آن شده است بسیار خوشحال و مسرور شدم! شاید برای شما خنده‌دار باشد ولی برای من جای شکر دارد، زیرا بر یقین خود نسبت به درستی راهی که انتخاب کرده افزوده شده و برای رسیدن به اهدافی که در نظر دارم اطمینان قلبی و عملی بیشتری می‌دهد و در نهایت شما را به آیه‌ای که در آخر همین یادداشت گذاشته شده ارجاع می‌دهم. ×××× سوره مبارکه بقره، آیه ۷×××××
  خَتَمَ اللّهُ عَلَى قُلُوبِهمْ وَعَلَى سَمْعِهِمْ وَعَلَى أَبْصَارِهِمْ غِشَاوَهٌ وَلَهُمْ عَذَابٌ عظِیمٌ.×××××××
  خداوند بر دلهاى آنان و بر شنوایى ایشان مهر نهاده و بر دیدگانشان پرده‏اى است و آنان را عذابى دردناک است.

 6. ناشناس

  شما آدمهای متحجر ،عقب افتاده ،بی فکر وبی سوادی هستید ….فکر می کنم در حق شما ظلم شده شما باید هزار سال قبل از این متولد می شدیداونوقت نه مردمو اذیت می کردید نه خودتون عذاب می کشیدید چرا فکر می کنید باید مردمو مجبور کنید اونطوری که شما می خواهید زندگی کنند؟؟ اساسا سیستم مغز شما بسته است هیچ پردازشی روی داده های جدید ندارید ….ببین دنیا چه خبره مردم چه میکنند؟تا کی می خواهید با این تفکر پوسیده و موریانه خورده زندگی کنید؟؟خدا آخر عاقبت این ملت مظلومو با شما به خیر کنه وبه مخالفان آگاه و هشیار شماهم کمک کنه تابا شما بندگان جاهل خدا مبارزه کنند و نگذارند مملکت آباد ما را بیش از این ویران کنید

 7. سلام حاجی. خوب خدا به دست شما رسواشون کرد. ایول الله. اینا بچه تر از این حرفا هستن.

 8. سلام
  من تازگی ها متولد شدم لطفا به من هم سر بزنید.

 9. iranzamin

  hatman mitoonan. eterazi dary? toham hamin karoo bokon.

 10. سلام خدا قوت!
  شما را با نام “بچه های قلم” لینک کردم.

 11. پتروس فداکار

  انتخابات دور دهم نزدیکه و این حضرات هنوز سرشون توی برفه و توی باقالیا سیر و سیاحت می‌کنن. کافر همه را به کیش خود پندارد.خر خودشونن.

 12. سلام. اینا را چه به سیاست. اینا فعلا که گند کمیته دختران جوانشون در اومده. البته قبلا هم از این کارا میکردن. عشقشون همین کاراست. سیاستی که از دین جدا باشه یعنی کار همینا یعنی پدر سوختگی

 13. سلام
  گاهی محل این نظر سنجی ها هم در نوع خودش بحث برانگیزه
  توی وبلاگی که اونقدر خزعبله علیه نظام نوشتند که هیچ متعهدی اون طرفا پیداش نمیشه یه نظر سنجی میذارند و بعد از نتیجه اش تحلیل می نویسند و گمراهان حول خودشون رو گمراه تر می کنند
  البته در این موضوع خاص بحث یک سیاسی بازی و سیاسی کاری نیست
  این نمونه ی یک بی وجدانی و حروم زادگی سیاسیه
  همین! مال هیچکس نیست!

 14. پایگاه اندیشه منتظران

  پایگاه اندیشه منتظران با مطلب “” ادبیات انتظار “” به روز است
  یا علی

موقتاً امکان ارسال دیدگاه وجود نداردمستضعفین تی وی

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

فیس بوک تویتر گوگل پلاس افسران ایمیل چت

نظرسنجی

آیا شما عملکرد دولت حسن روحانی در حل معظلات اقتصادی را مثبت ارزیابی می کنید؟

 • خیر (94%٬ 409 رأی)
 • بله (6%٬ 28 رأی)

تعداد رأی دهندگان: 437
[ آرشیو نظرسنجی ]

Loading ... Loading ...

خبرنامه

برای اطلاع از به روزرسانی‌ها و دیگر اخبار مرتبط با سایت، در خبرنامه اینترنتی ما عضو شوید. توضیحات بیشتر...
پس از ارسال، پیامی به پست الکترونیک شما فرستاده می‌شود که باید روی لینکی که در پیام موجود است کلیک کرده تا عضویت شما قطعی گردد.

سامانه پیام کوتاه

جهت عضویت در سامانه پیام کوتاه بچه‌های قلم، عدد 22 را به شماره 30007227001212 ارسال نمایید.

 • آ – العالم
 • آ- پرس تی وی
 • ادواردو
 • برهه
 • پایگاه اینترنتی هیئت جوادالائمه علیه السلام
 • تا شهدا، با شهدا
 • تبیان مهدویت
 • سایت اختصاصی شهید "احمد کاظمی"
 • عمارنامه

به " بچه‌های قلم" امتیاز دهید.