صفحه اصلی
شبکه های اجتماعی
yahoo google aparat twitter facebook
audio
upload

ابزارک ها

ابزارک

جایگاه مدیران جوان در هرم پیر دولت؛

حسن پیربکرانی

میانگین سنی بالای اعضای معرفی شده برای کابینه، محور اصلی انتقادات مطرح شده نسبت به دولت یازدهم در آغاز تشکیل آن بود و البته با توضیحاتی چون لزوم به کارگیری تجربه ی بالای مدیریتی نظام برای عبور کشور از شرایط دشوار کنونی از سوی دولتمردان روبرو شد. نگاهی به میانگین سنی کابینه های کشورهای توسعه ی یافته نیز نشان از آن داشت که دولت حسن روحانی اگر چه اندکی پیرتر است اما با نمونه های مشابه جهانی چندان فاصله ای ندارد، با این حال دو سوال مهم همچنان بی پاسخ بود، اول آن که آیا دولتی که در آغاز با این میانگین سنی شروع می شود، توان اداره ی امور کشور برای ۸ سال آینده را خواهد داشت؟ و دوم و مهمتر آن که پیامدهای تسری این نوع نگاه برای انتخاب مدیران در هرم مدیریتی اجرایی چه خواهد بود؟ آیا این نوع نگاه تربیت مدیران بعدی را دچار اختلال نخواهد کرد؟

 

kabine-rouhani-01

کابینه حسن روحانی در دولت یازدهم با میانگین سنی ۶۱ سال

 

اندکی بعد حسن روحانی که نگران از بازخوردهای منفی اجتماعی از ناحیه ی انتخاب های سالخورده برای کابینه ی خود به نظر می رسید، برای ترمیم جایگاه و محبوبیت دولت در افکار عمومی نسل جوان دستوری را صادر کرد که اعضای کابینه موظف هستند در سطوح بعدی از نیروهای جوان استفاده کنند، دستوری که از ابتدا مشخص بود با بی توجهی اعضای کابینه روبرو خواهد شد چرا که اگر چنین نگاهی در واقعیتِ منشور دولت تکنوکراتی حسن روحانی جایگاهی داشت، شخصِ رئیس جمهور حداقل در برخی وزارت خانه ها و معاونت های زیر مجموعه ی خود نسبت به اجرای آن اقدام می کرد. به هر حال آن دستور نمایشی جای اندکی دل خوشی و امید را برای جامعه ای باقی گذاشت که عمدتاً از آن چه در سطوح پایین تر از وزیر در وزارتخانه ها می گذرد آگاه نیست، اما آن چه از انتصابات دولتی ها در رسانه ها درز پیدا کرد اخبار نگران کننده ای بود، تا جایی که در هفته ی اخیر واکنش غیر مستقیم مجلس را در پی داشت و طرحی برای ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در مشاغل اجرایی و ستادی از سوی گروهی از نمایندگان ارائه شد. هر چند این طرح بنابر دلایلی که روشن است رأی نیاورد، اما سخنان علی لاریجانی در آن جلسه خطاب به نمایندگان حاضر از سوی دولت بسیاری از واقعیت های پنهان را روشن کرد: “احساس نمایندگان این است که افرادی از جریان‌های مختلف در کشور حضور دارند که توانایی کافی برای انجام کار را دارند، اما به کار گرفته نمی‌شوند و علت این امر این است که سن وزیر بالاست و وزیر از رفقایی که سن آنها نیز بالاست، استفاده می‌کند.”

اگر هیچ گاه آن سخنان دور از ادب ابوالوزرای دولت یازدهم درباره ی مدیران دولت قبلی که « باید گروهبان هایی که الان سر کار هستند بروند کار گروهبانی کنند تا ژنرال ها بیایند کارها را انجام دهند » منتشر نمی شد، بازهم می توانستیم از عملکرد و تصمیمات محافظه کارانه‌ی دولت در این مدت دریابیم که مجموعه‌ی تیم مدیریتی دولت یازدهم نیز آن چنان می اندیشند و عمل می کنند که گل سرسبد وزرای این دولت یعنی بیژن نامدار زنگنه می اندیشد و عمل می کند. نگاه به گذشته به جای نگاه به آینده آنچنان که در ادبیات شخص رئیس جمهور هویداست، حذف صورت مسئله ها و متوقف کردن اقدامات جسورانه‌ی دولت قبلی آن چنان که در مورد مسکن مهر، طرح شبنم و قانون هدفمندی یارانه ها در دستور کار است، ادبیات ترس و دلهره در سیاست خارجی و وسواس و تعلل عجیب برای انتخاب استانداران و مدیران میانی فقط از یک مجموعه‌ی مدیریتی پیرِ مصلحت گرای محافظه کار بر می آید.

آیا با چنین نگاهی جایگاهی برای رشد و تربیت نسل بعدی مدیران کشور و کارآزمایی آن ها باقی خواهد ماند؟ ۴ یا ۸ سال دیگر چه کسانی قرار است مصدر امور اجرایی را در سطوح عالی مدیریتی در دست گیرند؟ کسانی که هیچ گاه بختی برای تجربه اندوزی نیافته اند چگونه می توانند به تعبیر آقایان برای جمهوری اسلامی “ژنرالی” کنند؟ آیا این علامتی از یک بحران برای آینده ی نظام مدیریتی کشور نخواهد بود؟

ریشه یابی تاریخی این نوع نگاه در چینش مدیران عالی، به وضوح ردپای تفکری انحرافی را نشان می دهد، تفکری که شاید بتوان آن را “خودخواهی” بخشی از مدیران برآمده پس از انقلاب اسلامی نام نهاد، بر مبنای این تفکر است که میانگین سنی کابینه های دولت های پس از انقلاب به تدریج بالا می رود به طوری که میانگین سنی کابینه ی اول هاشمی رفسنجانی ۴۱ سال، کابینه ی دوم ۴۴ سال، کابینه ی اول خاتمی ۴۵ سال، کابینه ی دوم ۴۷ سال، کابینه ی اول احمدی نژاد ۴۹ سال، کابینه ی دوم ۵۰ سال و  هم اینک میانگین سنی کابینه ی روحانی ۶۱ سال است، بر مبنای همین تفکر است که فردی چون بیژن نامدار زنگنه در سن ۳۰ سالگی به مقام وزرات می رسد و پس از آن ۲۳ سال در این پست باقی می ماند و هیچ کس هم نگران مباحثی چون تجربه و مدیریت گروهبانی نمی شود و بر مبنای همین تفکر است که حزب موتلفه‌ی اسلامی از آن جایگاه بی نظیر قبل از انقلاب به دلیل عدم میدان دادن به نیروهای جوان به وضعیت اسف بار امروز می رسد.kabiineh-rouhaniآنچه در حال حاضر در سطوح بالای مدیریت اجرایی کشور می‌توانیم ببینیم آن است که این افراد همان مدیران اوایل دهه شصت هستند که پس از ۳۰ سال دوباره به عنوان مدیران کلان بازیابی شده‌اند!رئیس دولت قبلی فارغ از همه ی ویژگی های مثبت و منفی اش مدیری بود که برای اولین بار خطر تحدید نسل جمعیت را در جمهوری اسلامی مطرح ساخت و اگر چه در آغاز با تمسخر و توهین کارشناسان مدعی و مدعیان آزاداندیشی روبرو شد بر آن پای فشرد، شاید محمود احمدی نژاد خطر تحدید نسل مدیران را نیز برای آینده ی نظام دریافته بود که به قول محمدرضا باهنر” ژنرال نمی خواست و به دنبال سرباز بود” و بر همین مبنا نسلی نو از مدیران ارشد را به اندوخته ی مدیریتی نظام افزود.

امام روح الله (ره) با آن که در هنگام به ثمر نشستن انقلاب در دهه ی هشتم عمر خویش قرار داشت، مسیری متعالی و جسورانه را برای مدیریت نسل جوان گشود، آن چنان که ثمرات اعجاز گونه ی آن در دفاع مقدس جهانی را به تحیر واداشت، اگر نگران آینده ی نظام اسلامی هستیم، نگذاریم برخی بر خلاف راه امام (ره) و با تنگ نظری ها و خودخواهی ها این مسیر را بر نسل جوان کشور ببندند.


 • تاریخ ارسال: ۱:۰۴ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۲/۰۹/۲۱
 • چاپ این مطلب
 • تعداد بازدید: 2,168
 • بدون نظر
 • گزارش!

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.مستضعفین تی وی

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

فیس بوک تویتر گوگل پلاس افسران ایمیل چت

نظرسنجی

آیا شما عملکرد دولت حسن روحانی در حل معظلات اقتصادی را مثبت ارزیابی می کنید؟

 • خیر (94%٬ 409 رأی)
 • بله (6%٬ 28 رأی)

تعداد رأی دهندگان: 437
[ آرشیو نظرسنجی ]

Loading ... Loading ...

خبرنامه

برای اطلاع از به روزرسانی‌ها و دیگر اخبار مرتبط با سایت، در خبرنامه اینترنتی ما عضو شوید. توضیحات بیشتر...
پس از ارسال، پیامی به پست الکترونیک شما فرستاده می‌شود که باید روی لینکی که در پیام موجود است کلیک کرده تا عضویت شما قطعی گردد.

سامانه پیام کوتاه

جهت عضویت در سامانه پیام کوتاه بچه‌های قلم، عدد 22 را به شماره 30007227001212 ارسال نمایید.

 • آ – العالم
 • آ- پرس تی وی
 • ادواردو
 • برهه
 • پایگاه اینترنتی هیئت جوادالائمه علیه السلام
 • تا شهدا، با شهدا
 • تبیان مهدویت
 • سایت اختصاصی شهید "احمد کاظمی"
 • عمارنامه

به " بچه‌های قلم" امتیاز دهید.