صفحه اصلی
شبکه های اجتماعی
yahoo google aparat twitter facebook
audio
upload

ابزارک ها

ابزارک

غلامرضا انبارلوییpersian_gulf

عمر دولت تدبیر و امید و فرصت انجام خدمات مدبرانه به سرعت در حال سپری شدن است و با گذشت یک سال از زمان چهار ساله خدمت اعضای محترم دولتی با چنان وصفی مردم امید و انتظار آن را دارند که تصمیمات درستی در راستای حل مشکلات اساسی کشور و رتق و فتق امور جاری گردد طبیعی است که این تصمیمات در حوزه مربوطه به خود تولی‌گری دستگاه اجرایی مربوطه را می‌طلبد و می‌بایستی انجام گردد. یکی از مشکلات اساسی و مزمن کشور مسئله تامین آب است.

تا به کی باید دولت و مردم چشم به نزولات آسمانی و یا سفره‌های زیرزمینی که سطح آن هر روز بیشتر از دیروز پایین می‌رود داشته باشند؟ سیاسیون می‌گویند جنگ‌های آینده بین ملل بر سر آب خواهد بود آیا دولت‌های ما برای تدارک چنین جنگی تمهیداتی اندیشیده‌اند؟ اگر پاسخ مثبت باشد باید پرسید چه تمهیدی؟ انتقال آب از تاجیکستان؟ انتقال آب دریاچه خزر به دشت سمنان؟ انتقال آب از رود ارس به دشت‌های منتهی به دریاچه ارومیه؟ کدام یک؟

واقع آن است که هر یک از این تمهیدات فقط می‌تواند بخشی از نیازها را در مقطعی از مقاطع زمان آن هم به صورت ناقص بر طرف کند. تمهید اصلی چیست؟ توجه و تدقیق به مراتب زیر نشان خواهد داد که راهکار زیر چونان صدی است که در صورت اجرای تمام راهکارهای فوق، نودی هم در نزد ما خواهد داشت.

۱ – بودجه مصوب انتقال آب از رود ارس به دریاچه ارومیه که هم اکنون در دست اجراست بیش از دو میلیارد دلار است. آیا با صرف این هزینه در صورت پیشرفت فیزیکی ۱۰۰ درصد طرح، مشکل دریاچه ارومیه حل خواهد شد؟ اصلا آیا ایده انتقال آب شیرین ارس به دریاچه شور ارومیه عقلانی است؟ آیا فردا روزی دعوایی بر سر حق آبه رود ارس بین ما و کشور ارمنستان و آذربایجان بروز نخواهد کرد؟

۲ – رژیم حقوقی دریای خزر را پنج کشور حاشیه آن تعیین کرده‌اند. عملکرد ما به عنوان یک طرف از آن ۵ طرف بر سر انتقال آب مسئله‌آفرین نخواهد بود؟ و کشورهایی که تمام سیاست‌های داخلی و خارجی آنها متاثر از همین اعضای ۱ + ۵ می‌باشد فردا برای ما درد سر نخواهند داشت؟

۳ – انتقال آب از تاجیکستان با عبور از مسیرهای فرعی و اصلی مرتبط با دیگر کشورها یا حتی اگر به صورت مستقیم باشد اگر فردا روزی پس از میلیاردها ریال سرمایه‌گذاری سفارت آمریکا با اسرائیل گفت آقای رئیس‌جمهور تاجیکستان شیرآب را بر روی ایران ببند و طرف هم بست، تکلیف چیست؟

۴ – اصلا وقتی ما از طرف جنوب و خلیج همیشه فارس با داشتن مرز ۲۵۰۰ کیلومتری به دو اقیانوس هند و آرام متصل هستیم و با حجم آبی که از منتهاعلیه دماغه امیدنیک تا بندرعباس روبه‌رو هستیم چه نیازی به ارمنستان و تاجیکستان و قرقیزستان و الخ؟

۵ – شیوخ کم سواد و وابسته جنوب خلیج فارس چگونه آب خود را تامین می‌کنند و ما از آنها چگونه کمتریم که نتوانیم از طریق شیرین‌سازی آب دریا با هر هزینه‌ای که دارد آب خود را تامین کنیم؟

۶ – کشور امارات با خاک‌ریزی در سواحل خود، و پیشروی به سوی خلیج فارس در صدد افزایش مساحت خشکی خود است. چرا کشور ما با انتقال آب خلیج فارس به داخل فلات مرکزی درصدد پیشروی آب اقیانوس به عمق صحاری خشک و سوزان خود نباشد؟

۷ – کدام عقل سلیمی است که اطلاعات ذی‌قیمت زیر را داشته باشد و با این ایده(انتقال آب خلیج فارس به عمق فلات مرکزی ایران) مخالفت کند و یا نفهمد که اجرای این پروژه چه تاثیری در تغییر اقلیم آب و هوایی، چه تغییری در اقتصاد تولید و پرورش ماهیان گرم آبی و تحول در صید و صیادی و آبادانی صحاری خشک دشت کویر لوت خواهد داشت؟

۸ – آیا مسئولین وزارت نیرو از وسعت، حجم آبگیری، متراژ عمق دریاچه خشک جازموریان، دریاچه خشک کویر لوت و دریاچه مرکزی که روزی روزگاری همچون دریاچه ارومیه پر آب بودند آگاه هستند؟ آیا مسئولین وزارت نیرو از سازگاری جزر و مد و مکان‌یابی ارتفاع پست و نزدیک‌ترین فاصله بین ساحل خلیج فارس با دریاچه خشک جازموریان آگاه هستند؟ اگر هستند چرا در طی سه دهه فعالیت این وزارتخانه آن را در دستور کار قرار نداده‌اند؟ اعتبار نداشته‌اند؟ مگر قرار است همه طرح را در یک فاز و یکجا و در یک سال انجام دهند؟ امروز ما با طرح‌های نیمه تمام بی‌سر و تهی مواجه هستیم که بعد از ۱۵ سال هنوز به بهره‌برداری نرسیده‌اند. چرا تاکنون چنین طرحی کلید نخورده است؟ آیا این طرح اساسی به سرنوشت طرح تولید چادر مشکی در داخل کشور دچار نشده است؟ علی ایحال مسئولین محترم وزارت نیرو با داشتن اطلاعات زیر باید پاسخی متقن برای پرسش‌های فوق بیابند.

الف – دریاچه جازموریان:
مساحت ۹.۳ میلیارد مترمربع – حجم آبگیری ۳۷۲ میلیارد مترمکعب – متوسط عمق ۴۰ متر.

ب: دریاچه مرکزی:
مساحت ۴۳ میلیارد مترمربع – حجم آبگیری ۳۹۴۳ میلیارد مترمکعب – متوسط عمق ۹۰ متر.

ج: دریاچه کویر لوت:
مساحت ۱۵ میلیارد مترمربع – حجم آبگیری ۱۸۹۶ میلیارد مترمکعب – متوسط عمق ۱۲۰ متر.

۹ – اطلاعات دقیق و نقشه‌برداری شده و طبق محاسبات توپوگرافی حاکی از آن است که در صورت انتقال آب خلیج همیشه فارس متصل به دو اقیانوس به دشت مرکزی بیش از ۶۷.۳ میلیارد مترمربع از دست سوزان و کویر تشنه و شن‌زار به زیر آب می‌رود که سه دریاچه جازموریان، کویر مرکزی و کویر لوت را به وسعت ۶۷ میلیارد مترمربع در عمق از ۴۰ تا ۱۲۰ متر در فلات مرکزی ایران احیا می‌کند.

۱۰ – توصیف مزایای زیست محیطی و رونق اقتصادی و اجتماعی و سیاسی و کشاورزی اجرای این طرح را به اهل فن می‌سپاریم و از مسئولینی که به جای اجرا و عمل از کم آبی و خالی از سکنه شدن روستاها و شهرهای حاشیه کویر و مهاجرت ساکنان روستاها و شهرهای بی‌آب و علف به مناطق دیگر دم می‌زنند می‌پرسد آیا در کنار مزیت‌های اقتصادی و گردشگری و ماهیگیری و صدها مزیت دیگر نمی‌شود با نصب کارخانجات آب شیرین کن، آب شرب و غیرشرب این مناطق را تامین کرد؟ می‌گویند هزینه دارد. صحیح می‌گویند. خوب هزینه‌اش را باید تامین کنند. می‌پرسند از چه محلی؟ جواب روشن است: از محل منابع عمومی؛ و اصلا این چه پرسشی است. شما که توان پاسخگویی به پرسش‌های فوق را ندارید در این مسئولیت چه می‌کنید؟

۱۱ – حالا که ابعاد روشن، مفید، اساسی و زیر بنایی طرح روشن شد، می‌ماند مسیر این انتقال و کشف کوتاه‌ترین راهی که بتواند حجمی از آب را به نزدیک‌ترین ارتفاعی پمپاژ و در محیطی وارد کند که خروجی دبی آب در شیب طبیعی بدون صرف هیچ‌گونه انرژی به مقصد دریاچه اول(جازموریان) سرازیر شود و مساحتی به وسعت ۹.۳ میلیارد مترمربع را با حجم آبی به لیتراژ ۳۷۲ میلیارد مترمکعب آب را نه از طریق لوله بلکه از طریق شیارهای طبیعی مکان‌یابی شده ایجاد نماید دریاچه‌ای که متوسط عمق آن ۴۰ متر است.

۱۲ – مطالعات اولیه انجام شده بر روی نقشه ۱.۱۵۰. ۰۰۰ مکان‌یابی مسیر این انتقال آب را در نزدیک‌ترین فاصله از خلیج فارس در استان هرمزگان در سه مقطع بعد مسافت به ترتیب ۶۲ متر و ۲۸۰ متر و ۲۱۵ متر برای سر ریز شدن آب خلیج همیشه فارس به دریاچه جازموریان نشان می‌دهد.

۱۳ – مکان‌یابی همین ارتفاع پست برای انتقال آب از دریاچه جازموریان به کویر لوت در دو مقطع بعد مسافت دو ارتفاع ۱۱۰۴ متری و ۸۰۷ متری را روی نقشه نشان می‌دهد آیا این شیب ارتفاعات برای اهل فن در حوزه نقشه‌برداری حامل هیچ پیامی نیست؟

۱۴ – وقتی نفت خام را از جنوبی‌ترین نقطه کشور با تلمبه خانه تا ۱۰ کیلومتری تهرن منتقل می‌کنیم و تحویل پالایشگاه تهران می‌دهیم، آیا نمی‌توانیم آب روان خلیج فارس را با تلمبه یا بدون تلمبه تا تهران نه، بلکه به سه دریاچه خشک شده در قلب کویر برسانیم؟


 • تاریخ ارسال: ۱۱:۲۰ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۳/۰۳/۸
 • چاپ این مطلب
 • تعداد بازدید: 5,725
 • ۱۳ نظر
 • گزارش!
 1. با سلام و خسته نباشید
  پیشنهاد شما بسیار جالب و شدی است. اگر تحقیق این جانب در این مورد با نام « بازیابی دریاچه های مرکزی ایران » بخوانید. برایتان جالب خواهد بود. در این مقاله به روش علمی موضوع مورد بحث قرار قرار گرفته و مشخصات و نتایج آن بررسی شده است. همچنین هزینه اجرای طرح و نقشه های ترازیابی و … ارائه شده است. با تشکر

 2. ایمان اشراقی

  تمام صحبتهای این مقاله را قبول دارم به غیر از اینکه در یک نکته اشتباه کرده اند و آن اینست که گودترین نقطه ایران مکانیست در کویر لوت که ۱۱۷ + متر از سطح آبهای آزاد (خلیج فارس یا دریای عمان) ارتفاع دارد (بالاتر است) این یعنی روزانه باید میلیاردها متر مکعب آب شور را از دریای عمان برای ایجاد این دریاچه ها و جایگزین شدن آب تبخیر شده اش در کویر هر روز به جازموریان یا کویر لوت و… دهها متر به بالا پمپاژ کرد تا به ارتفاع این دشتها برسد که هزینه ی پمپاژ ، انرژی و خوردگی ابزار آلات پمپاژ توسط آب شور ، هزینه لوله کشی و خوردگی آنها و نگهداری آن و…. سر به فلک میزند لذا متاسفانه این طرح شدنی نیست و با سرچی ساده در اینترنت و بدست آوردن ارتفاع مناطق یاد شده از سطح دریا ، میتوانیم پی به نشدنی بودن این طرح ببریم

 3. نام و نام خانوادگی

  سلام این طرح باید حتما انجام بشود.اینهایی که میگویند آبهای زیر زمینی شور میشود و از بین میرود مثل اینکه در جریان نیستند متخصصین گفته اند تا چند سال دیگر همه آین سفره های زیرزمینی خشک میشود.مسئله بیابان زایی شدید در ایرانه.مسئله مرگ و زندگیه.اینهم که کامنت اول با کمشورهای خلیج فارس مقایسه کرده اولا آن کشورها در مدار پایین تری نزدیک خط استوا قرار دارند و دوما که اطراف کویر مرکزی با کوههای زیادی احاطه شده.حالا چندتا خسارت کوچک دیگر داشته باشد ولی مزیتهای فوق العاده ای برای آب و هوای ایران دارد.این دریاچه بزرگ در کویر مرکزی را میشود دریاچه آریا نام نهاد.و رودی که آب رو از خلیج فارس منتقل میکند به آنجا رودخانه آریا.برای عمیق تر کردن کویر میتوان آنجا بمب هیدروژنی منفجر کرد.کاری که شوروی برای دریاچه اورال کرد.این کار برای ایران همش مزیته که با بی آبی مواجه خواهد شد.پل های عریضی هم میشود روی این رودخانه از خلیج فارس تا کویر مرکزی ایجاد کرد.این طرح باید هرچه سریعتر کلید بخورد وگرنه ایران و جمعیتش از دست میرود با این موج بیابان زایی.

 4. س ش

  این دوستی که اینهارو تند تند نوشته نمیدونسته…
  انتقال آب شور به فلات مرکزی ایران باعث حل شدن شوری خاک بعلاوه شوری آب و نفوذ به سفره ها و لایه‌های زیرزمینی است.
  همان اتفاقی که برای اروند افتاد
  بعلاوه انتقال آب شور با خط لوله با میزان خورندگی آن ، هزینه نگهداری را سرسام آور خواهد کرد.
  اگر آب شور و املاح آن قراربود آبادانی بیاورد ، قطعا الان جزایر سرسبز و خوش آبو هوایی در خلیج داشتیم.
  تنها راه آن شیرین سازی و سپس انتقال است که کارهای خوبی درحال انجام است.

 5. احمد

  بنده به عنوان یک انقلابی از این طرح حمایت میکنم واگه مطمین باشم دولت مشگلش هزینس. حاضرم کمپینی تشکیل بدیم تا هرکی هرچقدر وسعش میرسه به این طرح کمک مالی داشته باشه

  اگه دوستانی مایلن برای ایجاد کمپینی براای حمایت از این طرح بنده باتمام وجود حاضرم۰۹۳۵۹۶۰۸۰۳۹٫شماره تلگرامی عابدینی

 6. ناشناس

  آب دریای خزر محدود است ولی دریای عمان به اقیانوس وصل است.
  انتقال آب دریای خزر می تواند منجر به از کار افتادن اسکله ها و بنادر گردد. ولی دریای عمان چندان از خود کمبودی نشان نمی دهد.
  در فاز اول باید کاررا از دریای عمان آغاز کنیم .
  با توجه به آب شدن یخ های قطبی و احتمال گرم شدن زمین در آینده سطح تبخیر فوق العاده ای که در کویر متصور است این طرح به محیط زیست و حتی تعدیل میکرو اقلیمی کمک شایسته ای خواهد کرد.
  آب دریای خزر توان پاسخگویی به حجم میلیاردی تبخیر در کویر مرکزی ایران را ندارد
  ایجاد دریاچه اشتباه است و تولید باطلاق می کند
  کانال محصور لازم است.

 7. ناشناس

  بسیار عالی وشدنی نظر مخالف اولی قابل قبول نیست چون اوضاع کویر مرکزی ایران خیلی خرابه و بهترین راه همینه

 8. حسن حاجیلو

  سلام ضمن احترام باید عرض کنم متاسفانه در این طرح کوچکترین اعمال نظر مهندسی نشده است . اگر به حجمهای پیش بینی شده برای این دریاچه ها توجه کنید بیش از شش هزار میلیارد متر مکعب آب بدون در نظر گرفتن تبخیر سطحی و نفوذ به لایه های خاک برای پر کردن این حوزه ها نیاز است حال این عدد را به چهل میلیون مترمکعب دبی روزانه اگر تقسیم کنید به عدد ۱۵۱۰۵۰ روز( بیش از یکصدو پنجاه و یکهزار روز) برابر با ۴۱۳ سال شمسی طول خواهد کشید . البته همانطور که گفتم این در صورتیست که پرت آب نداشته باشیم . یک پروژه غیر قابل انجام و تخیلی. ضمن اینکه اگر این پروژه قابل انجام هم باشد با توجه به برهم زدن وزن منطقه باعث اثرات تکتونیکی وحشتناکی در لایه های زمین خواهد شد که میتواند زندگی مردم را با خطر مواجه نماید. تازه اگر این مسایل را هم در نظر نگیریم ما باتوجه به عدم خودزایی دریاچه برای زنده نگهداشتن آن باید به میزان سطح تبخیر بطور دائمی انتقال آب را داشته باشیم و در مجموع این پروژه علاوه بر اینکه غیر ممکن است غیر اقتصادی نیز هست . لطفا قبل از اینکه موضوعی را رسانه ای کنید پیرامون آن بیشتر فکر کنید. حسن حاجیلو کارشناس ارشد سازه و آب

  • علیرضا تقی زاده

   اگر انتقال آب صورت گیرد ضمن احیای جازموریان، می شود کلی شغل برای پرورش ماهی و میگو ایجاد کرد در ضمن این تبخیر خودش را به صورت بارندگی نشان خواهد داد که آب و هوای منطقه را کلا تغییر و بهبود خواهد داد . فقط نمک حاصل را می توان استخراج و یا صادر و یا در مناطق خاصی به صورت کوه نمک دپو کرد. طرح انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس و ایجاد دریاچه مصنوعی در کویر ایران باید هر چه سریعتر کلید بخورد تا اشتغال پایدار و غذای پایدار با پرورش ماهی و میگو و تلطیف هوا در ایران صورت گیرد.

 9. ناشناس

  انتقال اب شور خلیج فارس به کویر ایران باعث خواهد شد که آب شور به سفره های اب شیرین نفوذ کند وتمامی چشمه های آب شیرین پایین دست شور گردد

  • آرامه

   همانطور که میدانیم خاک یک فیلتر است و تا حدودی شوری آب را تعدیل میکند. و به نظرم با وضعیت الان آب های زیرزمینی که اکثرا خشک شده و یا به اعماق پایین تر رسیده اند و نیاز به کف شکنی داریم
   و با فرونشست دشتها و بعد از اون زلزله ها و بادها و ریزگردها مواجه خواهیم بود این طرح تا حد زیادی توجیه پذیره

  • حسین

   اشکالی نداره
   تو کویر اون قدر زمین شوره زار هست که این ها تاثیری نداره
   ضمن این که تبخیر آب باعث بارندگی در مناطق کوهستانی و به دست آمدن آب شیرین طبیعی خواهد شد.

 10. سرباز صفر

  سلام مطلب خیلی جالبی بود.
  ببخشید شما این اطلاعات رو از کجا کسب کردید؟
  مگه این مناطق نماینده ای در مجلس ندارند که پیگیری این مطلب را انجام دهند؟
  لطف کنید منبع رو واسم بفرستید تا داخل دانشگاه خودمون رسانه ای کنم.

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.مستضعفین تی وی

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

فیس بوک تویتر گوگل پلاس افسران ایمیل چت

نظرسنجی

آیا شما عملکرد دولت حسن روحانی در حل معظلات اقتصادی را مثبت ارزیابی می کنید؟

 • خیر (94%٬ 409 رأی)
 • بله (6%٬ 28 رأی)

تعداد رأی دهندگان: 437
[ آرشیو نظرسنجی ]

Loading ... Loading ...

خبرنامه

برای اطلاع از به روزرسانی‌ها و دیگر اخبار مرتبط با سایت، در خبرنامه اینترنتی ما عضو شوید. توضیحات بیشتر...
پس از ارسال، پیامی به پست الکترونیک شما فرستاده می‌شود که باید روی لینکی که در پیام موجود است کلیک کرده تا عضویت شما قطعی گردد.

سامانه پیام کوتاه

جهت عضویت در سامانه پیام کوتاه بچه‌های قلم، عدد 22 را به شماره 30007227001212 ارسال نمایید.

 • آ – العالم
 • آ- پرس تی وی
 • ادواردو
 • برهه
 • پایگاه اینترنتی هیئت جوادالائمه علیه السلام
 • تا شهدا، با شهدا
 • تبیان مهدویت
 • سایت اختصاصی شهید "احمد کاظمی"
 • عمارنامه

به " بچه‌های قلم" امتیاز دهید.