صفحه اصلی
شبکه های اجتماعی
yahoo google aparat twitter facebook
audio
upload

ابزارک ها

ابزارک

به بهانه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، دکتر وحید یامین‌پور کتاب‌هایی را در حوزه فرهنگ و علوم انسانی معرفی کرده است که متن نوشتار ایشان بدون دخل و تصرف در ادامه آمده است.

مخصوص دانشجویانی که می خواهند به عالم فرهنگ و علوم انسانی وارد شوند.
پشنهاداتی برای شروع “زمانه شناسی” و خودآگاهی تاریخی :
معمولا در ایام نمایشگاه کتاب مواجهیم با تقاضای جوانانی که علاقه دارند بطور عمیقتری به قلمرو علوم انسانی و فرهنگ و هنر وارد شوند. مسیر تعمیق آرمان های انقلاب و پیشبرد اهداف فرهنگی آن از دالان خودآگاهی تاریخی می گذرد. جوانان انقلابی باانگیزه های والا علاقمندند تا از طریق فرهنگ، هنر و رسانه ادای دین کنند. بی شک ایجاد تحول در این عرصه ها بدون آشنایی دقیق با مبانی فکری اسلام و شناخت جریان ها و گفتمان ها محقق نخواهد شد. بنابراین بدون شتاب زدگی ضروری است به جوان ترها توصیه کنیم کتاب بخوانند و بدانند تحولات بزرگ بدون اندیشه و تعمق اتفاق نخواهد افتاد. بطور خلاصه عرض می کنم که «زمانه شناسی» و «خود آگاهی تاریخی» و آشنایی با «مبانی فکر اسلامی» آغاز راه است.
لذا توصیه می شود:
¤ مطالعه ی تاریخ بویژه تاریخ ایران از صفویه به بعد و بطور اختصاصی تاریخ دویست سال اخیر مطالعه شود. آثار صاحبنظرانی چون دکتر موسی نجفی، دکتر موسی حقانی و حجت الاسلام دکتر احمد رهدار را پیگیری کنید. به عنوان نمونه کتاب «تاریخ تحولات سیاسی ایران» اثر موسی نجفی و موسی حقانی

¤تاریخ تمدن غرب به خصوص تاریخ غرب مدرن از جمله موضوعات مهم است. دراینباره آثار مهم و معتبری وجود دارد که ترجمه ی آنها موجود است. مانند تاریخ آلبر ماله؛ اما برای کسانی که توان و حوصله ی مطالعه ی کتاب های پرحجم را ندارند مجموعه ای پنج جلدی با عنوان “روایت تفکر فرهنگ و تمدن از آغاز تا کنون” را توصیه می کنیم. به کوشش خانه فرهنگ و هنر سافیا و منتشر شده در معاونت مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان.

¤ مطالعه ی دقیق شوون تمدن غرب از اقتصاد کاپیتالیستی تا سینما، تکنولوژی، نظام آموزشی مدرن، علم سکولار، رسانه و پروپاگاندا، توسعه و… به عنوان مطالعات «زمانه شناسی» و با هدف خودآگاهی تاریخی بسیار ضروی است. اجمالا این دست از مطالعات، غربشناسی خوانده می شود. در این راستا سیرمطالعه ی آثار شهید آوینی توصیه می شود. از مجموعه کتب منتشر شده ی شهید آوینی پنج کتاب «توسعه و مبانی تمدن غرب»، «آغازی بر یک پایان»، «حلزون های خانه به دوش»، «رستاخیز جان» و «فردایی دیگر» با همین ترتیب و توالی توصیه می شود. چند سالی است نشر واحه ناشر اختصاصی آثار این شهید بزرگوار است.
¤همچنین سه جلد «سیر تفکر معاصر» اثر مرحوم دکتر محمد مددپود در ادامه ی آثار فوق پرفایده خواهد بود. مجموعه آثار استاد مددپور توسط پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی در انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

¤در حوزه ی فهم ابعاد سیاسی و تمدنی انقلاب به عنوان احیای تفکر اسلامی بی شک باید خوشه چین اندیشه ی استاد مطهری باشیم. از آنجا که شاید مخاطبان به دنبال معرفی کتاب های مرتبط با این عنوان باشند، برخی از عناوین مهمتر را معرفی می کنیم:
~ حوزه مطالعات اجتماعی و تربیتی: تکامل اجتماعى انسان، نبرد حقّ و باطل، آزادى های معنوى، تعلیم و تربیت در اسلام، انسان کامل،نظام حقوق زن در اسلام، مسأله حجاب.
~حوزه ی مطالعات سیاسی و تاریخی: اسلام و نیازهاى زمان، احیاى تفکر اسلامى، جهاد، قیام و انقلاب مهدى‏علیه السلام، پیرامون جمهورى اسلامى، پیرامون انقلاب اسلامی، نهضتهاى اسلامى در صد ساله اخیر، خدمات متقابل اسلام و ایران

¤ همچنین در میان برخی صاحب نظران امروز انقلاب اسلامی توجه به آثار برخی ضروری است. از آنرو که آنها در مرزهای گفتمان انقلاب اسلامی هستند و قلم و بیان ایشان ناظر به مسائل انقلاب اسلامی گشایش دهنده ی فکر و ذهن است؛ در این میان از مجموعه آثار دکتر حسین کچویان کتابهای هویت ما(انتشارات کتاب فردا)، تجددشناسی و غرب‌شناسی(انتشارات امیرکبیر)، کند و کاو در ماهیت معمایی ایران(بوستان کتاب قم) و انقلاب اسلامی ایران و انفتاح تاریخ(سوره مهر) همچنین از حجت الاسلام حمید پارسانیا کتاب های حدیث پیمانه و انواع و ادوار روشنفکری با نگاه به روشنفکری حوزوی (انتشارات کتاب فردا) توصیه می شود.


 • تاریخ ارسال: ۶:۰۲ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۲/۲۳
 • چاپ این مطلب
 • تعداد بازدید: 1,737
 • بدون نظر
 • گزارش!

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.مستضعفین تی وی

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

فیس بوک تویتر گوگل پلاس افسران ایمیل چت

نظرسنجی

آیا شما عملکرد دولت حسن روحانی در حل معظلات اقتصادی را مثبت ارزیابی می کنید؟

 • خیر (94%٬ 409 رأی)
 • بله (6%٬ 28 رأی)

تعداد رأی دهندگان: 437
[ آرشیو نظرسنجی ]

Loading ... Loading ...

خبرنامه

برای اطلاع از به روزرسانی‌ها و دیگر اخبار مرتبط با سایت، در خبرنامه اینترنتی ما عضو شوید. توضیحات بیشتر...
پس از ارسال، پیامی به پست الکترونیک شما فرستاده می‌شود که باید روی لینکی که در پیام موجود است کلیک کرده تا عضویت شما قطعی گردد.

سامانه پیام کوتاه

جهت عضویت در سامانه پیام کوتاه بچه‌های قلم، عدد 22 را به شماره 30007227001212 ارسال نمایید.

 • آ – العالم
 • آ- پرس تی وی
 • ادواردو
 • برهه
 • پایگاه اینترنتی هیئت جوادالائمه علیه السلام
 • تا شهدا، با شهدا
 • تبیان مهدویت
 • سایت اختصاصی شهید "احمد کاظمی"
 • عمارنامه

به " بچه‌های قلم" امتیاز دهید.