بچه های قلم

“زمانه شناسی” و خودآگاهی تاریخی

اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۴ @ ۶:۰۲ ق.ظ

به بهانه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، دکتر وحید یامین‌پور کتاب‌هایی را در حوزه فرهنگ و علوم انسانی معرفی کرده است که متن نوشتار ایشان بدون دخل و تصرف در ادامه آمده است.

مخصوص دانشجویانی که می خواهند به عالم فرهنگ و علوم انسانی وارد شوند.
پشنهاداتی برای شروع “زمانه شناسی” و خودآگاهی تاریخی :
معمولا در ایام نمایشگاه کتاب مواجهیم با تقاضای جوانانی که علاقه دارند بطور عمیقتری به قلمرو علوم انسانی و فرهنگ و هنر وارد شوند. مسیر تعمیق آرمان های انقلاب و پیشبرد اهداف فرهنگی آن از دالان خودآگاهی تاریخی می گذرد. جوانان انقلابی باانگیزه های والا علاقمندند تا از طریق فرهنگ، هنر و رسانه ادای دین کنند. بی شک ایجاد تحول در این عرصه ها بدون آشنایی دقیق با مبانی فکری اسلام و شناخت جریان ها و گفتمان ها محقق نخواهد شد. بنابراین بدون شتاب زدگی ضروری است به جوان ترها توصیه کنیم کتاب بخوانند و بدانند تحولات بزرگ بدون اندیشه و تعمق اتفاق نخواهد افتاد. بطور خلاصه عرض می کنم که «زمانه شناسی» و «خود آگاهی تاریخی» و آشنایی با «مبانی فکر اسلامی» آغاز راه است.
لذا توصیه می شود:
¤ مطالعه ی تاریخ بویژه تاریخ ایران از صفویه به بعد و بطور اختصاصی تاریخ دویست سال اخیر مطالعه شود. آثار صاحبنظرانی چون دکتر موسی نجفی، دکتر موسی حقانی و حجت الاسلام دکتر احمد رهدار را پیگیری کنید. به عنوان نمونه کتاب «تاریخ تحولات سیاسی ایران» اثر موسی نجفی و موسی حقانی

¤تاریخ تمدن غرب به خصوص تاریخ غرب مدرن از جمله موضوعات مهم است. دراینباره آثار مهم و معتبری وجود دارد که ترجمه ی آنها موجود است. مانند تاریخ آلبر ماله؛ اما برای کسانی که توان و حوصله ی مطالعه ی کتاب های پرحجم را ندارند مجموعه ای پنج جلدی با عنوان “روایت تفکر فرهنگ و تمدن از آغاز تا کنون” را توصیه می کنیم. به کوشش خانه فرهنگ و هنر سافیا و منتشر شده در معاونت مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان.

¤ مطالعه ی دقیق شوون تمدن غرب از اقتصاد کاپیتالیستی تا سینما، تکنولوژی، نظام آموزشی مدرن، علم سکولار، رسانه و پروپاگاندا، توسعه و… به عنوان مطالعات «زمانه شناسی» و با هدف خودآگاهی تاریخی بسیار ضروی است. اجمالا این دست از مطالعات، غربشناسی خوانده می شود. در این راستا سیرمطالعه ی آثار شهید آوینی توصیه می شود. از مجموعه کتب منتشر شده ی شهید آوینی پنج کتاب «توسعه و مبانی تمدن غرب»، «آغازی بر یک پایان»، «حلزون های خانه به دوش»، «رستاخیز جان» و «فردایی دیگر» با همین ترتیب و توالی توصیه می شود. چند سالی است نشر واحه ناشر اختصاصی آثار این شهید بزرگوار است.
¤همچنین سه جلد «سیر تفکر معاصر» اثر مرحوم دکتر محمد مددپود در ادامه ی آثار فوق پرفایده خواهد بود. مجموعه آثار استاد مددپور توسط پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی در انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

¤در حوزه ی فهم ابعاد سیاسی و تمدنی انقلاب به عنوان احیای تفکر اسلامی بی شک باید خوشه چین اندیشه ی استاد مطهری باشیم. از آنجا که شاید مخاطبان به دنبال معرفی کتاب های مرتبط با این عنوان باشند، برخی از عناوین مهمتر را معرفی می کنیم:
~ حوزه مطالعات اجتماعی و تربیتی: تکامل اجتماعى انسان، نبرد حقّ و باطل، آزادى های معنوى، تعلیم و تربیت در اسلام، انسان کامل،نظام حقوق زن در اسلام، مسأله حجاب.
~حوزه ی مطالعات سیاسی و تاریخی: اسلام و نیازهاى زمان، احیاى تفکر اسلامى، جهاد، قیام و انقلاب مهدى‏علیه السلام، پیرامون جمهورى اسلامى، پیرامون انقلاب اسلامی، نهضتهاى اسلامى در صد ساله اخیر، خدمات متقابل اسلام و ایران

¤ همچنین در میان برخی صاحب نظران امروز انقلاب اسلامی توجه به آثار برخی ضروری است. از آنرو که آنها در مرزهای گفتمان انقلاب اسلامی هستند و قلم و بیان ایشان ناظر به مسائل انقلاب اسلامی گشایش دهنده ی فکر و ذهن است؛ در این میان از مجموعه آثار دکتر حسین کچویان کتابهای هویت ما(انتشارات کتاب فردا)، تجددشناسی و غرب‌شناسی(انتشارات امیرکبیر)، کند و کاو در ماهیت معمایی ایران(بوستان کتاب قم) و انقلاب اسلامی ایران و انفتاح تاریخ(سوره مهر) همچنین از حجت الاسلام حمید پارسانیا کتاب های حدیث پیمانه و انواع و ادوار روشنفکری با نگاه به روشنفکری حوزوی (انتشارات کتاب فردا) توصیه می شود.