صفحه اصلی
شبکه های اجتماعی
yahoo google aparat twitter facebook
audio
upload

ابزارک ها

ابزارک

نعیما طاهری؛ دخترِ دخترِ دخترِ امام خمینی است.
دخترِ دخترِ دخترِ امام، یعنی نسل سوم انقلاب. انقلابی که پدربزرگ مادرش با اعتقاد به اسلامِ شیعه‌ی انقلابی تئوریزه و با پشتوانه مردم به پیروزی رسانده و ده سال پس از پیروزی هم، رهبری کرده.

نعیما؛ نسل سومی است، یعنی الان بین ۲۰ تا ۳۰ سال دارد، امام و جنگ را یا ندیده یا بنا به مشاهده نفهمیده. نعیما اسمِ خمینی ندارد، شاید هم نخواهد داشته باشد. شاید نخواهد انقلابی باشد و شاید نخواهد حتی مذهبی باشد. نخواهد حجاب داشته باشد و نخواهد در ایران زندگی کند. همچنانکه الان در کانادا درس می‌خواند – خوب هم درس می‌خواند و جایزه می‌گیرد – و همچنانکه با حجاب نصفه نیمه در مراسم حاضر می‌شود.
شاید دلش بخواهد با هویت خودش زندگی کند نه هویت پدربزرگ مادرش. دلش بخواهد صفحه فیس‌بوک، اینستاگرام و پین‌ترست داشته باشد. عکس‌های خودمانی بگذارد و… اما مانعی وجود دارد.

مانعِ نعیما، مادرِ نعیماست؛ نعیمه اشراقی.
اتفاقا مادر نعیما هم مثل اوست. صفحه فیس‌بوک دارد، اصلاح‌طلب است و در سیاست آزادانه فکر و اظهار نظر می‌کند، عقاید خاصی راجع به حجاب دارد، عکس‌های آرایش کرده‌اش عده‌ای را ناراحت می‌کند و…
اما، اما، اما ! اما مادر نعیما روی دیگری هم دارد. می خواهد خودش را به پدربزرگش منتسب کند بی‌آنکه چندان به وی متشبث و متشابه باشد. غافل از اینکه نسبت با خمینی(ره)؛ ایدئولوژیک و تئوریک است نه اولیگارشیک و ژنتیک.

امام خمینی(ره) یک عالم شیعی در فقه و فلسفه و عرفان بوده. یک رهبر سیاسی با تفکر  انقلابی و عدالتخواهانه بوده که خود آن را «اسلام ناب» می‌نامید و در مقابل «اسلام امریکایی» و… قرار می‌داد (همچنانکه در مقابل اسلام متحجران موضع تندی داشت). یک رهبر مردمی، ساده‌زیست و بی‌ادعا بوده.
بنابراین اگر کسی می‌خواهد از نسبت خود با امام(ره) بگوید یا ادامه‌دهنده راه او در علوم اسلامی باشد (نظیر برادر خانم اشراقی و دایی‌زاده هایش که معمم هستند)، یا تفکر اسلام ناب او را در نظر و عمل پیاده کند(بخصوص  در عالم سیاست) و البته باید مثل پدربزرگشان مردمی، بی‌ادعا و ساده‌زیست باشد.

خمینی، اشراف زاده، سناتور یا ثروتمند نبود که لقب اشرافی، نفوذ سیاسی و مکنت مالی او به فرزندانش به ارث برسد. خمینی رهبر آزادیخواهان و عدالتخواهان جهان اسلام بود که شاگردان و پیروانش در پاکستان (شهید صادق حسینی)، عراق (شهید باقر صدر)، لبنان (امام موسی صدر)، جمهوری آذربایجان (اکرام علی اف) و… کشته شدند، ربوده شدند، زندانی شدند، شکنجه شدند و…

«خمینی چی» بودن سخت است و «خمینی» بودن خیلی سخت‌تر.

شاید «نعیما» نخواهد این بار را به دوش بکشد. شاید دلش بخواهد راهش را خودش انتخاب کند و در این راه، راحت باشد.

مقصر مادرش «نعیمه» است که این بار را روی دوش او می‌گذارد، بی‌آنکه خود او بخواهد. مادرش نعیمه که خود دچار تناقض است؛ هم می‌خواهد به دخترش افتخار کند (همان‌گونه که هست) و هم می‌خواهد چیزی باشد که نیست. اینست که عکس دخترش را با فتوشاپ ناشیانه‌ای اصلاح و محجبه می‌کند و بعد که عکس اصلی منتشر می‌شود، پست خود را حذف می کند.
تناقض از مادر نعیماست، نه خود او. بیچاره نعیما که به خاطر مادرش، حریم خصوصی اش مورد تجاوز قرار می‌گیرد و باید جوابگوی کسانی باشد که با آنها کاری نداشته و ندارد.حرص مادر نعیما بر انتساب خود به امام، حق زندگی آزادانه را از نعیما می گیرد.

 رضا نساجی

 

naima-eshraghi

 


 • تاریخ ارسال: ۳:۴۹ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۲/۰۶/۱۴
 • چاپ این مطلب
 • تعداد بازدید: 13,342
 • ۳۰ نظر
 • گزارش!
 1. نرگس

  ممنونم بابت این تحلیل فوق العاده.
  حقیقتش منم با وجود خانواده اش به نظرم آمد دختر خوبی است که توی کانادا اینطور می پوشد و درس هم خوب می خواند.مادرش از او فشن تر ! به نظر می رسد.
  تازه نعیما کارهای سید حسین خمینی را نکرده!
  منم تقصیر را بیش از همه از چشم مادرش می بینم و بابت اون مطلب توهین آمیز در فیس بوک نمی بخشمش.تا به وقتش.

 2. هلیا20

  شیعه بودن وموندن لیاقت میخواد.کسی زور نکرده ایشون و که همون حجابم داشته باشه .به قول معروف گیرم پدر توبود فاضل از فضل پدر تورا چه حاصل ؟!ازمن میشنوه هرطور دوس داره زندگی کنه از اسم هرکی که دوس داره استفاده کنه هیچ اوباشی حتی اگه بچه امام هم میبود نمیتونست عشق امام روبرای این ملت لکه دار کنه .فقط از نام ائمه و شیعه برای توجیه کثیف کاریهاشون استفاده نکنن که ماشیعه ی حسین(ع)هستیم.

 3. بسیجی

  من رو یاد پسر سید مصطفی می اندازه که برای همیشه نفی بلد شد
  و یاد پسر نوح
  و پسران یعقوب
  ووو

 4. مهران

  خب به شما چه که چیکار میکنه! مگه همه ی شما دارین راه امام رو میرین که به اون بنده خدا اون سر دنیا دارین گیر میدین

  • حورا

   نه مهران ولی حداقل جار نمیزنیم که داریم یه کاری میکنیم … تا گناه تو چشم خیلیا ساده بشه.. همچین آدمای مهم و تو چشمی نیستند که بگم چون الگو اند باید رعایت کنند (چون آدم وقتی الگو میشه باید خیلی چیزا رو رعایت کنه)
   اما یکم فکر کن…. .قتی خودشون عکساشونو منتشر میکنن و با کلی پیام تبریک میان تو چشم حتما از این حرکت هدفی دارند که از چشم خیلی ساده نگرا دیده نمیشه…

 5. حوري

  سلام با اجازتون گذاشتم تو وبلاگم

 6. زائر قتلگاه

  از خدا عاجزانه می خواهم همه ی جوانان کشورمان حسینی وار زندگی کنند و ماننداربابمان عاقبت به خیر شیم و شرمنده شهدا نباشیم

 7. سیدمحمد

  روز شب برای تفکر امام خمینی و بلایی که بر سرش آمده گریه کنیم فایده نمیکند. به قول احمد آقا که خواب امام را دیده بود که دستی به حاج احمد تکان داده بود و گفته بود احمد حتی همین دست تکان دادن را در قیامت سوالت میکنند! باشد تا بیدار شویم…

 8. یاد این حدیث افتادم که ایمان در آخر الزمان مانند نگه داشتن اتش در کف دست است
  مهم اینه که جهان به وجود خمینی ها افتخار میکند به هر حال امتحان یه سری از افراد هم اینطوریه
  خدا انشاالله همه جوانان را به راه راست هدایت کنه

 9. دوست

  سلام بچه های قلم
  به نظرتون این که جوون های مثلا مذهبی و انقلابی دنبال اینن که ببینند که کی اشتباه کرده و از اصول تخطی کرده تا اونا هم توی وبلاگ هاشون تیتر بزنن و چندتا عکس هم بگذارن و آبروی طرف را ببرن، با این کارها قبح گناه نمیشکنه؟؟؟؟؟؟؟؟
  مگه خدا نگفته که کتمان گناه واجبه؟؟؟؟؟
  اصلا همه ی اینها به کنار، آیا من و شما در جایگاهی هستیم که برای یک نفر صرف اینکه یه عمل عبادی یا مثلا حجابش رو رعایت نکرد بیایم و اظهار تاسف کنیم و حکم صادر کنیم؟؟؟؟؟؟؟
  خب الان گفتن شما یااون آقا یا خانوم انقلابی در وبلاگش چه دردی را دوا میکنه؟؟؟؟؟؟؟
  چه مشکلی را حل میکنه؟؟؟؟؟
  اصلا چه تاثیری داره؟؟؟؟؟
  اصلا مگه این آدما چقدر توی جامعه ی ما دیده میشن و شدن؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  من خودم به شخصه اگه داخل این وبلاگ های بچه مثبت ها نمیدیدم اصلا نمیفهمیدم این مطلب رو، چون اهل فیس بوک رفتن هم نیستم….
  ولی به نظر من ان متن های وبلاگی ثمره ای جز از بین بردن قبح گناه و حتی رواج یک گناه دیگه در جامعه ندارد…..
  منتظر پاسخ هستم…

 10. خواننده

  دچار تناقض بودن مادرش در واقع نمیگذارد او انچنان که میخواهد زندگی کند
  نه راه درست میرود و نه راه کج را خودش انتخاب میکند!
  جالب بود
  یاعلی

 11. یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِن جَاءَکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا أَن تُصِیبُوا قَوْمًا بِجَهَالَهٍ فَتُصْبِحُوا عَلَىٰ مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِینَ
  سوره حجرات آیه۶
  ای کسانی که ایمان آورده‌اید! اگر شخص فاسقی خبری برای شما بیاورد، درباره آن تحقیق کنید، مبادا به گروهی از روی نادانی آسیب برسانید و از کرده خود پشیمان شوید!

 12. نسل سومی

  سلام بر بچه های گل
  بچه های قلم مطلب شما بسیار انقلای و زیبا بود و مرا یاد شور مذهبی و انقلابی دغدغه مندان راه انقلاب انداخت:
  بزرگوران اولا:حجاب امری اجباری در دین است که اجبار پذیر نیست، و در مورد پوششش هر مسلمانی می تواند بنا به شرایط مکانی و زمانی با حفظ اصول کلی حجاب خود را رعایت نماید
  ثانیا : این نوع حجاب در کانادا و اروپا یک حجاب معقول و منطقی است و بی حجابی و بی عفتی تلقی نمی شود
  ثالثا به جای دخالت در زندگی و امور شخصی مردم سعی کنید به اجتماعیات اسلامی در امور اجتماعی بپردازید هر چند که امر به معروف در عبادات هم یک فریضه است و برای حفظ نظم در اجتماع نظم و عدالت در اجتماعیات بسایر ضروری تر از عبادات می باشد.
  نکته ای دیگر باید بگویم که از لحاظ تاریخی که نه امام موسی صدر نه شهید صدر هیچ کدام شاگرد امام خمینی نبودند و سعی نکنید با مطالب احساسی سبک های متفاوت زندگی را به زور به یک سبک زندگی تبدیل نمایید.

  • سما

   اولاً حجاب امر نسبی نیست که در یک اقلیمی چادر سر کنیم در اقلیم دیگر لباس تنگ بپوشیم و مو بیرون بگذاریم
   ثانیاً حجاب امری شخصی نیست مربوط به جامعه و حق الله است، ضروری دین است
   ثالثاً انتشار عکس برای عموم امور شخصی نیست
   رابعاً آدم ها با آدم ها فرق می کنند بعضی ها مسائل شخصی شان هم مهم است
   خامساً لزومی ندارد خودشان را در بوق و کرنا کنند، ولی اگر این طور شود دیگر نمی توان انتظار داشت کسی نبیند و چیزی نگوید

 13. سما

  امام روح الله درباره جوانان پر شور عرصه انقلاب و جهاد فی سبیل الله می فرمود: “فرزندان معنوی رسول الله” و خدا رو شکر امروز “فرزندان معنوی امام روح الله” کم نیستند. فرزندان مادی شان هر طور می خواهند رفتار کنند،‌مهم نیست
  روزی عده ای گفتنند: نواده ی روح الله/ سید حسن نصرالله

 14. راوی

  وقتی این عکسها را بسفارش یکی از دوستان از شبکه تلویزیونی معاند دیدم تمام تنم لرزید .. یاد روزهای با غیرت دفاع مقدس افتادم . راوی دفاع مقدس هستم .حرف برای گفتن زیاد است اما وقتی هرروز از این باغ بری میرسد وجوانها اکثرا” در دنیای مجازی سیر میکنن متحیر مانده ام که در یادمانهای دفاع مقدس روبروی این قشر بزرگ ازجامعه قرار میگیریم چه پاسخ قانع کننده ای برای آنها داریم .و……
  (حوصله کردی به pelak59.ir سرس بزن خوشحال میشم.

 15. ناشناس

  حیف امام خمینی که نسلش باید اینطور بی پروا شوند نسبت به حجاب

  چندروز پیش توی یکی از نظرات خوندم که نوشته بود چقد کوتاه بین هستید که جایزشو ندیدید و طرز لباس پوشیدنشو دیدید میخوام بگم که نبید اسام وحجاب رو به یک جایزه فروخت هستند کسانی که هم جایزه ومدالهای انچنانی میاورند وهم اسلام وحجابشونو حفظ میکنند

 16. حامد برقی

  که میداند شاید «نعیما» نخواهد «خمینی» باشد
  اما همه میدانند که خمینی که بود!

 17. صبر

  چی بگم!؟…..اشک قلم!…..آری

 18. مجید

  چراهمه بهت زده شده ایم؟عیب از خود ماست چراکه برای حضرت امام مقام قدسی و معصومیت قایل شدیم نه اینطور نیست چه فرزندان امامان معصوم هم که راه پدر را طی نکردند نترسیم از این حرکات دنیایی

 19. باید گفت : حیف زحمات امام که نزدیکانش اینجور به بدنامی افتادند .. باید دید چرا اینها از دولت و جمهوری اسلامی فراریند ؟!!

 20. فرزندان نسل سوم خمینی انقلاب را حفظ میکنند حتا اگر نعیما هم خمینی چی بودن را بازی کند.

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.مستضعفین تی وی

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

فیس بوک تویتر گوگل پلاس افسران ایمیل چت

نظرسنجی

آیا شما عملکرد دولت حسن روحانی در حل معظلات اقتصادی را مثبت ارزیابی می کنید؟

 • خیر (94%٬ 409 رأی)
 • بله (6%٬ 28 رأی)

تعداد رأی دهندگان: 437
[ آرشیو نظرسنجی ]

Loading ... Loading ...

خبرنامه

برای اطلاع از به روزرسانی‌ها و دیگر اخبار مرتبط با سایت، در خبرنامه اینترنتی ما عضو شوید. توضیحات بیشتر...
پس از ارسال، پیامی به پست الکترونیک شما فرستاده می‌شود که باید روی لینکی که در پیام موجود است کلیک کرده تا عضویت شما قطعی گردد.

سامانه پیام کوتاه

جهت عضویت در سامانه پیام کوتاه بچه‌های قلم، عدد 22 را به شماره 30007227001212 ارسال نمایید.

 • آ – العالم
 • آ- پرس تی وی
 • ادواردو
 • برهه
 • پایگاه اینترنتی هیئت جوادالائمه علیه السلام
 • تا شهدا، با شهدا
 • تبیان مهدویت
 • سایت اختصاصی شهید "احمد کاظمی"
 • عمارنامه

به " بچه‌های قلم" امتیاز دهید.