بچه های قلم

osoolgerai

اصولگرایی برابر با نظام و رهبری نیست

جامعه اسلامی علاوه بر مطالبه گری و شفافیت نیازمند تفکر انتقادی است تا جز ولایت فقیه زیر بیرق شخصی با هر عنوانی قرار نگیرد.

کدخبر: 48963
تاریخ انتشار: مهر ۲۳, ۱۳۹۹ @ ۱:۲۳ ب٫ظ


تفکر انتقادی یعنی حذف وابستگی به گروه ها و احزاب، احزابی که زمینه گفتگوهای منتقدانه را در جامعه می خشکانند. طرف مقاله اینجانب شخص خاصی نیست بلکه بیانِ، ایجاد یک سری تنش هایی در فضای مجازی از سوی مخالفان و موافقان برخی جریان های وابسته می باشد.

در چند روز گذشته نقد حجت الاسلام والمسلمین پناهیان و جوابیه ایشان برگ جدیدی از شفافیت را در میان مردم و مطالبه گران باز کرد و بی تفاوت نبودنشان را محرز کرد.

اما متاسفانه نزاع بین طرفداران عدالت خواه و اصولگرایان و سواستفاده اطلاح طلبان در چند روز گذشته یک نتیجه کلی را حاصل کرد و آن این است که افکار عمومی را از گفتگوی منتقدانه دور، و نزاع های حزبی را شعله ور کرد.

عدم رعایت شیوه اصولی گفتمان، زمینه تخریبِ نگاه کارشناسانه را ایجاد کرد با همان فریاد وا اسلاما و خطاب قرار دادن همه منتقدین با عناوین: ۱ ضد انقلاب، ۲ نفوذی، ۳ ضد ولایت فقیه، ۴ مقابل رهبری، ۵ التماس تفکر، و…

شفافیت و مطالبه گری دو اصل جدا نشدنی در جامعه اسلامی و جزئی از مباحث کلیدی انقلابی می باشد. نه اصولگرایی مفهوم کامل انقلاب است و نه انقلابی نماهایی که با قایم شدن پشت رهبری برای حفظ جایگاه فعلی خود تلاش بی مورد می کنند.

جامعه اسلامی علاوه بر مطالبه گری و شفافیت نیازمند تفکر انتقادی است تا جز ولایت فقیه زیر بیرق شخصی با هر عنوانی قرار نگیرد.